Dobrodružná cesta Stamicova kvarteta k osobité hudbě Sofie Gubajduliny

Sofia Gubajdulina, jedna z nejvýraznějších skladatelských osobností současnosti, o sobě říká, že je »dcerou dvou světů, jejíž duše žije v hudbě západu i východu«. Z otcovy strany poznala svět islámské kultury, z matčiny strany svět křesťanství, v němž si našla identitu v pravoslaví. Pozorným tlumočníkem první kompletní nahrávky smyčcových kvartetů Sofie Gubajduliny je Stamicovo kvarteto, soubor reprezentující vyhlášenou českou kvartetní školu. U příležitosti vydání CD jsme se ptali člena Stamicova kvarteta Josefa Kekuli.

Jaké bylo setkání Stamicova kvarteta s hudbou Sofie Gubajduliny?
Setkání s hudbou Sofie Gubaiduliny bylo pro nás velkým dobrodružstvím a výzvou, protože šlo především o zvládnutí pro nás nového hudebního jazyka, nebo lépe řečeno, mnoha zvukových fines, kterými její skladby oplývají. Musím předeslat, že často obtížných jak z hlediska technického, tak z hlediska zvukové představivosti. Krásné je především zjištění, že smyčcové instrumenty mají nekonečné zvukové možnosti.
Nahrávání se lišilo od tradičních kompozic především ve 4. kvartetu s magnetofonovým pásem, který autorka dedikovala Kronos kvartetu. Bylo třeba nejprve nahrát jednotlivá pásma netradičním způsobem, za pomoci k tomu účelu zhotovených gumových paliček. Potom teprve vlastní »živý« kvartet, tempově značně odlišný… Potěšilo nás, že používané efekty nejsou samoúčelné, ale že i tato navýsost nová a experimentující hudba je napájena z pramenu hudby lidové…

Došlo na vaše osobní setkání s autorkou?
Se skladatelkou jsme se bohužel nesetkali, i když v minulosti do Prahy zavítala. Třeba k tomu ještě někdy dojde.

Co v tomto roce Stamicovo kvarteto připravuje?
Stamicovo kvarteto je již po několik let trvale přítomno v projektu Mezinárodního hudebního festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné provedlo souborně kvarteta Sofie Gubaiduliny a připravuje některé další spolupráce, jako například s klavíristou Malcolmem Martineau, či s úspěšnými účastníky mezinárodních soutěží, v září s Artou Arnicane či v prosinci s hornistou Přemyslem Vojtou, čeká nás Schubertův Octet. V letošním roce, kromě koncertů například v Německu a Švýcarsku, zamíří Stamicovo kvarteto také do Japonska či ukrajinského Lvova. V rámci svých dalších projektů plánujeme uvést v Praze díla novozélandských autorů, v Londýně žijící Gillian Whitehead, či nově objeveného R. Fuchse.

Foto: Supraphon