Šneci na Štědrý den zaplaví restaurace

Už vás nebaví stále dokola podávat na Štědrý den smaženého kapra? Pověste zástěru na háček a vyrazte s celou rodinou do podniků gastroaliance Together. V restauracích Vinohradský Parlament, Bruxx, Brambory a Sia na vás v období 24. – 26. prosince čeká česká vánoční specialita – vaření i pečení šneci. Vyzkoušet můžete jak tradiční české recepty, tak zahraniční varianty. Nečekejte však dlouho s rezervací, místa se rychle plní.

Konzumací šneků je asi nejvíce proslavená Francie. Možná vás ale překvapí, že mají dlouhou tradici i v české kuchyni. A především na Vánoce se z nich připravovaly nejrůznější lahůdky. Patří totiž mezi postní jídlo, navíc velice dietní, protože obsahují spoustu bílkovin a málo tuku. Několik receptů zaznamenala i známá kuchařka dob minulých Magdalena Dobromila Rettigová. Za tradiční vánoční jídlo byli šneci považováni až do druhé světové války, poté se tento zvyk vytratil, ale v posledních letech znovu ožívá.

„Kdysi bývalo zvykem, že měšťanská rodina dopoledne vyrazila na sváteční procházku, jejímž cílem byla restaurace či lahůdkářství a právě šneci. Posledních pár let je to podobné. Lidé chodí nejvíce na Štědrý den, ale i v ostatní svátky. Návštěvu restaurace spojí s příjemnou procházkou po městě a zastaví se na šneky. Někdo se na to již vyloženě těší, někdo si je dá úplně poprvé,“ přibližuje historii i současnost Jan Pípal, šéfkuchař Vinohradského Parlamentu a Bruxxu, kde se o Vánocích uvaří až 6000 šneků.

Půltucet vánočních zapečených šneků

Vyhlášené restaurace na Vinohradech servírují šneky na Vánoce už 10 let. V obou podnicích se letos budou od 24. do 26. prosince podávat zapečení vánoční šneci vaření v hovězím vývaru, s jablky a bylinkami, zapečené v kerblíkovém másle a podávané s bylinkovým máslem a bagetou. Ve Vinohradském Parlamentu se budete moci zahřát i šnečí polévkou s uzeným kolenem, zeleninou, bylinkami a krutony. „Loni na Štědrý den jsme měli ve Vinohradském Parlamentu na dopoledne 300 rezervací na šneky. V Bruxxu dokonce 400. Letos čekáme podobné množství,“ komentuje současný zájem Jan Pípal.

Šneky v lanýžové omáčce
Ani restauraci Brambory na Pankráci se šnečí nabídka nevyhne. Budete-li mít cestu kolem, zajděte na půl tuctu šneků dušených v lanýžové omáčce, plněných do brambor odrůdy celebration pečených na soli a podávané s květákovým pyré nebo na Šneky po pražsku zapečené v ulitách s petrželovou nádivkou a sardelkami, bylinkovým salátem a opečeným bramborovým chlebem z odrůdy Agria. Šneci na Vánoce budou poprvé i v restauraci Sia. Šéfkuchař Jiří Štift připravil půl tuctu šneků s koriandrovým máslem, citronovou trávou a kampotským pepřem, vietnamskou bagetou a asijským salátem.

Česká republika je šnečí velmoc
„Šneci jsou zábavné jídlo. Už jen to, že dostanete do ruky netradiční příbor – kleštičky na šneky, z nich dělá skutečně gastronomický zážitek,“ láká ty, co ještě šneky neochutnali, Jan Pípal. Vždyť Česko je šnečí velmoc. I do Francie se vozí šneci české produkce. Sice je dnes složitější je sehnat, ale existují již specializované obchody. Na šnecích si tak nemusíte pochutnat jen o Vánocích, ale i během celého roku. Budete-li si ho chtít připravit doma, nezapomeňte ho pořádně uvařit a dobře ochutit. Nejlépe chutná s máslem a nádivkou.

Foto: Restaurace Brambory, Vinohradský Parlament, Bruxx