Přerušované půsty a jejich vliv na testosteron

Přerušované půsty mohou být vaše tajná zbraň pro optimální hladinu testosteronu, pevné zdraví a nízké procento tělesného tuku. Tento druh stravování může mít několik podob. Základem je vždy určité časové okno, při kterém nedodáváte tělu žádné kalorie. Během této doby můžete konzumovat pouze čistou vodu a neslazenou kávu či čaje. Žádné jiné nápoje či jídlo nebude konzumováno pro udržení stavu hladovění.

A neztratím svaly? Nezpomalí se mi metabolismus

Nebojte. Dlouho jsme od každého fitness guru a specialistu na stravování slyšeli poučky ve stylu »jezte každé 2–3 hodiny«. Tento způsob stravování by měl podporovat správné fungování metabolismu. Současná věda ale dokazuje, že frekvence jídel nemá na rychlost metabolismu žádný vliv. Nemusíte se bát ztráty svalů, ani že se vám všechno jídlo uloží do tuku jako zásoba »na později«. Důležité je udržovat dostatečný přísun kalorií a makroživin za určité období (den či týden). Po skončení půstu by měl člověk sníst stejný počet kalorií jako obvykle. Tzn. nedochází k celkovému hladovění za den, ale pouze v určitém časovém horizontu.

A k čemu je to dobré?

Přerušované hladovění bylo lidmi po staletí používáno jako léčivý postup, a také u zvířat se jedná o přirozenou reakci těla při nemoci či potřebě léčení. „Hladovění pomáhá snižovat tělesný tuk v těle, díky snadnějšímu omezení kalorií za den bez negativní hormonální odezvy a také napomáhá zrychlit metabolismus tuků z důvodu kalorického deficitu. Přerušované hladovění i zvyšuje testosteron díky vlivu na klíčové hormony podvěsku mozkového jako jsou luteinizační hormon, inzulín a leptin,“ uvádí propagátor zdravého životního stylu z Primulus David Buchta (na snímku).

A jak na to?

V případě pozitivního efektu na náš hormonální systém se bavíme o přerušovaném hladovění do maximální délky 24 hodin. Pokud hladovíte déle, nastává opačný efekt. Tělo se dostává do stresového stavu, zvyšuje se produkce kortizolu a testosteron začne klesat. V jedné studii u neobézních mužů jsou výsledky více než průkazné. Pouze při nočním, krátkém půstu se zvýšila hladina luteinizačního hormonu o 67 procent a testosteron o 180 procent.

„To znamená, že i krátké, denní půsty, mohou mít pozitivní efekt na Váš endokrinní systém, především i díky efektu na luteinizační hormon, který ovlivňuje sekreci samotného testosteronu. Přerušované hladovění muže být jedním z nejjednodušších způsobu jak snížit tělesný tuk, zvýšit aktivitu Vašeho mozku a také optimalizovat Váš testosteron,“ dodává Buchta.

Mezi jeden z nejjednodušších způsobů, jak začít s půsty je přeskočení snídaně. Když nesnídáte, regulujete svou hladinu glukózy v těle, inzulín a také kortizol, který je v průběhu dne nejvíce citlivý ráno. Vaše tělo se nemusí ráno soustředit na trávení a syntézu glukózy, a má prostor pro pálení tuku jako paliva a zbavuje se nežádoucích toxinů v těle.

Další z hormonů, který je regulován díky přerušovanému hladovění je leptin. Tento hormon je nejenom důležitý pro Vaší chuť k jídlu, ale také spolupracuje na produkci testosteronu. Leptin vylučují tukové buňky a hraje důležitou roli při snížení příjmu kalorií a zvýšení výdeje energie. Leptin a testosteron spolu úzce souvisí. Zvýšená hladina leptinu znamená snížení testosteronu a naopak.

Nízké procento tuku tedy znamená nízkou hladinu leptinu a jak už víme i s velkou pravděpodobností vyšší hladinu testosteronu. Přerušované hladovění snižuje hladinu leptinu během půstu. A nejenom to. Během půstu má leptin menší sílu pro regulaci dalších hormonů, které ovlivňují pálení tuků. Mezi populární metody hladovění patří metoda 16/8. Kdy po dobu 16 hodin držíte půst a poté přijmete veškeré kalorie během osmihodinového okna. Pro většinu lidí stačí přeskočit snídaní a tím se dostanou do požadovaného šestnáctihodinového okna.

Závěrem:

Přerušované půsty jsou jedním z nových trendů ve stravování a dle několika studií a odborníku se jedná o jednoduchý způsob snížení tuku a optimalizace Vašeho zdraví. Půsty určitě nejsou pro každého. Jejich zařazení do Vašeho způsobu stravování může ale příjemně překvapit,“ uzavírá vlastními slovy David Buchta.

 

Tip:

Doplněk stravy

Přírodní doplněk stravy Primulus je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). Primulus je vyvinutý a vyráběný v České republice.

 

Foto: Primulus