Žofie Podlipská – Legenda o praotci Čechu

Postava praotce Čecha je nerozlučně spjata s historií našeho státu. Asi každý ví, že podle legendy tento moudrý kmet vystoupil na památnou horu Říp, se zalíbením shlédl na úrodnou polabskou krajinu a rozhodl, že právě zde je země zaslíbená jeho kmenu. Ale co bylo před touto památnou událostí? Odkud pocházel, proč opustil svou původní vlast, co vše zažil na cestách a kdo tato místa obýval před jeho příchodem?


Na tyto a řadu dalších otázek se pokusila odpovědět Žofie Podlipská v neotřelém zpracování legendy o praotci Čechovi. Kniha má 136 stran a je rozdělena do 32 kapitol (např. První výprava Čechova, Věštba poslední Korkontky, Setkání s druidkami a druidy, Říp, Zvíkov a Čechův sen splněn). V závěru nechybějí ani poznámky k textu, díky nimž se dozvíme, že například pojem „spěž“ znamená bronz a že „varyto“ je staročeský hudební strunový nástroj. Redakce Nakladatelství Omega, která publikaci Legenda o praotci Čechu nově vydává, původní texty sjednotila a pravopisně přizpůsobila současnému spisovatelskému úzu, přičemž zachovala v maximální míře autorčiny jazykové a stylistické zvláštnosti.
Autorka Žofie (alias Sofie) Podlipská rozená Rottová (1833 – 1897) pocházela z bohaté pražské německé rodiny. Lásku k české zemi a jejímu jazyku získala od rodinného vychovatele Petra Mužáka, který si později vzal za manželku její sestru Johannu, známější nám pod přijatým jménem Karolína Světlá. Žofie se brzy začala stýkat s obrozenci, mezi její přátele patřili Božena Němcová, Jaroslav Vrchlický, Jan Neruda, Vítězslav Hálek a Julius Zeyer. Psala historické romány i knihy pro děti, byla významnou překladatelkou francouzské literatury. Posmrtně ji město Prahy vyznamenalo stříbrnou medailí za zásluhy o literaturu a vzdělání mládeže.

Počet stran: 136, cena: 149,- Kč

Více informací na: www.knihyomega.cz

Foto: Nakladatelství Omega