Zoë Ferrarisová – Oči pouště

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie opravdové příběhy. Napínavá detektivka Zoë Ferrarisové Oči pouště z exotického prostředí nabízí pohled za zavřené dveře ženských částí arabských domovů…


Detektivní příběh ze Saúdské Arábie je dílem Američanky Zoë Ferrarisové, která se provdala za Palestince a rok s ním žila v Saúdské Arábii. Podařilo se jí proniknout do ženských částí domovů zámožnějších vrstev a okusit život manželky muslima v zemi, která je velmi tradiční v přístupu k ženám a jejich právům.
Do těchto reálií zasadila dva amatérské detektivy, pouštního průvodce Nájira a mladou molekulární bioložku Katyu, kteří se snaží vypořádat s limity světa, v němž jsou mužská a ženská část striktně odděleny.
Nájir a Katya se setkávají za tragických okolností. Šestnáctiletá Nouf se těsně před svatbou ztratila. Její zámožná a vlivná rodina si najímá rodinného přítele Nájira, který se v přilehlých pouštích dobře vyzná. Pátrání však končí smutným neúspěchem – dívka je nalezena mrtvá u hranice pozemků své rodiny. Nájir přijíždí do márnice, aby odvezl tělo dívky, a dozvídá se, že se utopila. Právě v márnici Nájir potkává Katyu, překvapivě otevřenou mladou ženu. Na popud Noufiny rodiny byl případ uzavřen jako nehoda, ale Katya má o oficiálním vysvětlení pochybnosti a tajně odebere vzorky z těla mrtvé. Nájir spojí své síly s Katyou a společně pomalu odhalují pravdu o záhadné smrti zámožné dívky.
Kniha vyšla poprvé roku 2008 a dosud byla vydána ve třiceti zemích a získala četná ocenění, zejména ve Spojených státech.

pevná vazba s přebalem / 130 x 200 mm / 318 stran / cena 328,- Kč

V nakladatelství Jota také vyšla kniha Miral spirovatelky Ruly Jebrealové. Autobiografická novela a světový bestseller o osudovém střetu palestinských žen s válkou a bídkou.

Foto: Nakladatelství Jota