Pražské židovské pověsti měly velký vliv nejen na českou kulturu. Některé příběhy inspirovaly rovněž zahraniční autory. Například legendu o Golemovi, kterou známe z nesmrtelného filmu s Janem Werichem, zpracoval i velmi oblíbený spisovatel fantastiky Terry Pratchett v cyklu Zeměplocha. Pověsti a legendy židovské komunity kolovaly po Praze mnoho staletí, ale jejich první ucelený sborník vydal až český historik Václav Vladivoj Tomek.
Čtenář se díky jeho pečlivé práci může seznámit s plnou a původní verzí obecně známých příběhů a také s pozapomenutými, naprosto unikátními legendami pražských Izraelitů. V knize Pražské židovské pověsti a legendy najdeme například historky pojednávající o příchodu Židů do Prahy, o staronové synagoze, o nevěstě ze Zlaté ulice, o Pinchasově synagoze, o Golemovi, o hrobě Raschiho, o Meiselově synagoze, o svatém Kříži na Karlově mostě, o Židovce v Mikulášském klášteře, o bludném varhaníkovi a o posledním židovském primátorovi.
Autorem publikace, kterou nově a zároveň s novým obalem vydává pražské Nakladatelství Omega, je Václav Vladivoj rytíř Tomek (1818 – 1905). Tento historik, archivář, konzervativní politik a pedagog se narodil v rodině hradeckého obuvnického mistra. V roce 1833 nastoupil na Karlo-Ferdinandovu univerzitu v Praze, kde dva roky studoval filozofii, poté práva. Během studií působil jako soukromý učitel v rodině Pavla Josefa Šafaříka, jenž ho podporoval. Po završení studia práv se stal soukromým badatelem a učitelem dětí Jana a Marie v rodině Františka Palackého, který Tomka doporučil pražskému magistrátu. Tam tehdy hledali někoho s právním vzděláním, kdo by sepsal dějiny hlavního města. Ve svém dosud nepřekonaném dvanáctisvazkovém Dějepise města Prahy a dalších dílech (např. v pětisvazkových Základech starého místopisu pražského) vylíčil dějiny de facto celé země. Narozdíl od Palackého prosazoval pozitivismus, ideovou prostotu a důraz na faktografii. Později se oba historikové názorově rozešli, nikoliv definitivně.
Od roku 1848 působil jako pedagog (později jako rektor) na Karlo-Ferdinandově univerzitě, vydatně se angažoval i v politice. Byl konzervativně a prohabsbursky orientován. V letech 1861 až 1870 působil jako poslanec Českého zemského sněmu, který ho následně zvolil poslancem Říšské rady. Roku 1885 byl Tomek jmenován členem Panské sněmovny (horní komory Říšské rady) a dne 30. listopadu 1898 byl povýšen do rytířského stavu.
Počet stran: 136, cena: 179,- Kč
Více informací na: www.knihyomega.cz
Foto: Nakladatelství Omega