Tady všude byl… Ladislav Smoljak

Již dnes byla uvedena na trh knižní novinka z nakladatelství Fragment, která ukazuje oblíbeného českého herce, autora, uznávaného filmového a divadelního režiséra Ladislava Smoljaka ve všech jeho životních rolích. Jaký byl a jaká byla jeho životní cesta? Na tuto otázku se v knize »Tady všude byl… Ladislav Smoljak« snaží odpovědět celkem sedmadvacet přispěvatelů – mezi nimi dcery a synové Ladislava Smoljaka, Zdeněk Svěrák, Josef Abrhám, Ivan Hlas a další přátelé a kolegové.


Jméno Ladislava Smoljaka bude již navždy spojeno s úsměvem, dobrou náladou a inteligentním humorem. Jaký ale byl a jaké byly jeho životní role? Kolektiv autorů v čele s potomky Ladislava Smoljaka připravil tuto unikátní biografickou knihu mapující soukromý a profesní život herce, filmového a divadelního režiséra, spoluautora fenoménu Cimrman… Ve svých vzpomínkách popisují soužití, spolupráci, přátelství nebo jednoduše setkání s touto nezapomenutelnou osobností české filmové a divadelní scény. Publikaci doprovází množství fotografií, přičemž řada z nich je zveřejněna vůbec poprvé. Životní cesta Ladislava Smoljaka tak, jak ji čtenář doposud nepoznal.
Slavnostní křest knihy Tady všude byl… Ladislav Smoljak se uskuteční v pondělí 15. dubna 2013 od 16 hodin v Paláci knih LUXOR (Václavské nám. 41, Praha 1 – 1. patro) za účasti dětí Ladislava Smoljaka: Kateřiny Smoljakové, Alžběty Smoljakové, Davida Smoljaka a Filipa Smoljaka a spoluautora knihy Zdeňka Svěráka.

Anotace:
Kniha vystihující Ladislava Smoljaka v jeho různých životních rolích.
Biografická zkratka od malého žáka, přes asistenta na Fakultě technické a jaderné fyziky, spolutvůrce fenoménu Cimrman, až po smělého námořního vlka na Slapech.
Redaktor – Učitel – Herec – Autor – Režisér – Stavitel – Hospodář – Zlepšovatel – Námořník – Táta – Děda – Kamarád – Občan.

205 x 240 mm, váz., 168 str., cena 399,- Kč

Ukázka:
Smyšlená postava Járy Cimrmana se světovým vynálezcem a geniálním vizionářem samozřejmě nestala náhodou, ani z Božího rozmaru. Táta sám totiž jedince schopné něco nového vymyslet a případně i sestrojit vždy velmi obdivoval, nakonec sám takovým věčným zlepšovatelem a vynálezcem samoukem vždycky byl! Když si vzpomenu na naše společné hovory, většina z nich se točila kolem toho, jak něco (politiku, svět, kafemlýnek – cokoli!) vylepšit, přestavět, především pak změnit k lepšímu. Přitom nešlo o nic revolučního. Byl vynálezcem čapkovského rozměru všedního dne, navíc se to v něm snoubilo i s jeho mentalitou šetrného hospodáře. Nechtěl zásadní změny, chtěl, aby věci fungovaly lépe, rychleji a hlavně úsporněji. Akční rádius měl ale jinak v podstatě neomezený. Od představ, jak lépe a účinněji organizovat stavbu domu, až po hokejový »zlepšovák« na proměňování přesilovek v souboji s ruskou sbornou. „Kdyby tenhle hráč zajel sem a ten druhý plnou rychlostí nenápadně na druhou stranu vedle branky…“ ukazoval nám prstem na rozmazané televizní obrazovce a přes naše skeptické výrazy okamžitě usoudil: „Musím to zavolat Hlinkovi!“ …. (kapitola Zlepšovatel, autor David Smoljak)

Foto: Nakladatelství Fragment