Categories: Knihy

Sean McMeekin – Červenec 1914

V sobotu 28. června si celý svět připomněl 100. výročí od vypuknutí první světové války. K tomuto tématu jsme připravili pro čtenáře knihu Červenec 2014 – renomovaný historik Sean McMeekin v knize dokazuje, že první světové válce bylo možné zabránit, kdyby zde neexistovala nepočetná skupina státníků, kteří se v průběhu měsíce následujícího po Ferdinandově smrti rozhodli, že tohoto atentátu využijí jako rozbušku pro rozpoutání dlouho očekávané konfrontace evropských mocností. Autor nás seznamuje s pozoruhodnými novými prameny z různých evropských archivů a dokazuje, jak jediný měsíc dokázal změnit podobu dvacátého století.


Když na konci června roku 1914 atentátník s vazbami na Srbsko zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda, nezdálo se, že by to ve světě způsobilo vážnější rozruch. Dokonce i Ferdinandův strýc, císař František Josef I., na zprávu o smrti následníka trůnu zareagoval se stoickým klidem – prohlásil: „Je to vůle Boží.“ Zcela určitě tehdy nic nenaznačovalo, že by tato událost mohla vyústit v ozbrojený konflikt – a už vůbec ne v rozpoutání světové války děsivých rozměrů, která zásadním způsobem změní běh lidských dějin.
Renomovaný historik Sean McMeekin nám ve své knize Červenec 1914 dokazuje, že první světové válce bylo možné zabránit, kdyby zde neexistovala nepočetná skupina státníků, kteří se v průběhu měsíce následujícího po Ferdinandově smrti rozhodli, že tento atentát využijí jako rozbušku pro rozpoutání dlouho očekávané konfrontace evropských mocností. Původní viníci navíc zůstávali dlouho neznámí. Většina prací analyzujících příčiny vypuknutí této války sice dosud svaluje vinu na německý a rakousko-uherský militarismus, nicméně McMeekin nás seznamuje s pozoruhodnými novými prameny z různých evropských archivů, které svědčí o tom, že hlavní viníky je třeba hledat především v Rusku a ve Francii. Právě válečné přípravy a zákulisní aktivity těchto dvou zemí způsobily, že se válka stala nevyhnutelnou.
Ať už jednotliví státníci skutečně usilovali o rozpoutání války nebo se pouze nechali vléci proudem událostí, všichni muži, kteří měli na vývoj tehdejších událostí vliv – rakousko-uherský ministr zahraničí Leopold Berchtold, německý kancléř von Bethmann Hollweg, ruský ministr zahraničí Sergej Sazonov a francouzský prezident Poincaré – se pokusili využít Ferdinandovy smrti ve svůj prospěch a neuváženě tak Evropu přivedli ke katastrofě tehdy nevídaných rozměrů.
Tento objevný popis událostí vedoucích k rozpoutání první světové války začíná okamžikem, kdy dne 28. června proběhl krvavý atentát, a končí 4. srpna, kdy se do války zapojila Velká Británie. Názorně dokazuje, jak jediný měsíc – spolu se skupinou odhodlaných politiků – dokázal změnit podobu dvacátého století.

Foto: Albatros Media

Jana Dořičáková

Recent Posts

Nestarnúce hity Mariky Gombitovej vychádzajú na LP a CD reedíciách

Minulý rok vydavateľstvo Opus začalo s vydaním reedícií albumovej diskografie legendy slovenskej a českej populárnej hudby…

2 dny ago

Tajemství Ivety Bartošové odhaleno

TV Nova uvede už tuto neděli 5. května od 21.35 hodin třídílný dokument Málo mě znáš, který přinese nový…

2 dny ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí na DUBEN

Působí na vás hrozivě bohyně Kálí? S o to větší zvědavostí lze nahlížet na karty, které…

4 dny ago

Dílo Milana Kundery postupně vychází v audioknižní podobě – nyní Unesený Západ

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšné lásky…

1 týdnem ago

Petr Kolář vydal akustické album Tajný místa

Zpěvák Petr Kolář inspirován úspěchem turné Tajný místa vydává stejnojmenné album. V loňském roce Petr Kolář…

1 týdnem ago

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová – Babské rady ze života

Proč je nejlepší uskladnit cibuli v silonkách? Jak pomůže pračka s výrobou domácího másla? S…

1 týdnem ago