Sára: Kniha první – Vás obejme bílými křídly moudrosti a duševní něhy

Existuje duchovní čtivo pro děti? Snad kromě Malého prince? Ano… nesmírně mile mne překvapila kniha Esther a Jerryho Hicksových s názvem Sára: Kniha první. Desetiletá Sára je dítě snící o tom, že bude poustevník, protože jí až příliš bolí okolní svět. Pak ale potká bílou nadpozemskou sovu – Šalamouna – a stráví s ním chvíle moudrosti, probuzení a radosti ze života. Již dlouho jsem neměla v ruce knihu, která by mne tak oslovila a která se čte úplně sama.


Jakobyste sami od sebe tušili, co budou autoři říkat v další kapitole. A pokud náhodou ne, dychtivě budete očekávat každé Šalamounovo slovo.

V Sáře se najde snad každý
Sára má zlomyslného bratra, který jí se svým stejným (první příklad přitažlivosti?) kamarádem neustále pošťuchují a dělají schválnosti. Tu nejhorší provedou téměř ke konci knihy, ale nebudu jí prozrazovat. Budou ale Sáře zároveň krutými učiteli, aby se naučila vnímat smrt. Ve škole potkává Sára spoustu nepříjemných situací a přeje si být poustevnicí. Aby nic nemusela, hlavně – aby nemusela být součástí zlého lidského plémě.
Kdo z nás by někdy takovéto touhy neměl? Zapátrejte ve své paměti a třeba i vy tam někde objevíte nepříjemné deziluze, když jste sedávali ve školních lavicích.

Ilustrace dávají knize další rozměr
Úžasné jsou ilustrace Petra Vyorala, které působí až trojrozměrně. Šalamoun jen vyletět a Sára… Sára má naprosto nádherné vlasy. Sářiny vlasy a hra nejbělějších barev Šalamounova peří budou tím, co si budu z ilustrací Sáry: Knihy první navždy pamatovat. Okolí Petr Vyoral namaloval jednoduše, občas až náznakově, ale o to víc v obrázcích cítíte cosi nedidentifikovatelného, pocit toho, kde Sára žije.
Ne konkrétní pevné hmotné stromy, řeky, kameny… ale celkový pocit Sářina domova. A to je mnohem příjemnější, než kdyby tu byl tucet nepodstatných detailů. Už jen proto, že i myšlení u této knihy se vám stává abstraktní, pocitové a emoční. Obrázky, které jsou vytvořeny ilustrátorem speciálně pro českou verzi Sáry: Knihy první, velmi zdařile souzní s celkovou atmosférou textu. Splývavou, klidnou až relaxační. A přitom neskutečně moudrou.
Ilustrátor knížku položil úplně jinam, než je její originální přebal. Na něm je obrázek Sáry vznášející se nad krajinou a působí jako dětská knížka. Samozřejmě – odpovídá také rodině Abraham-Hicksových knížek, na jejich obalech lze vyčíst stejné stylové rysy, které ovšem nemusí sedět českému čtenáři. Do Vyoralova Šalamouna se člověk prostě MUSÍ zamilovat.

O autorech – vychází z bohaté duchovní tvorby pro dospělé
Ester (nar. 1948, Coalville, Utah) Hicksová je známa také svou rolí vypravěčky ve filmu Tajemství od z pera autorky snad ještě u nás známější Rhody Byrne. Její díla jsou také o zákoně přitažlivosti.
Esther a Jerry Hicksovi jsou autory světoznámých bestsellerů Požádej a je ti dáno, Moc a síla přesného záměru, Úžasná síla emocí a Zákon přitažlivosti.
Jsou význačnými propagátory Abraham-Hicksova učení o přijímání naší přirozené pohody. Vedle seminářů, které pořádají každý rok ve více než 60 městech, vydali manželé Hicksovi přes 700 knih, kazet, CD, videí a DVD. Jejich knihy byly přeloženy do bezpočtu jazyků.
Tzv. Abrahamovo učení je souborem poznatků o nefyzickém vědomí, které ukazuje, jak poznat a žít svůj pravý úděl na Zemi. Mnoho jejich vystoupení najdete na youtube. Kontraverzní je zdroj, který těmto lidem poznatky předává, mluví se o chanellingu, kde je Esther tou hlavní osobou, což nemusí budit důvěru. Chanelling je mimosmyslové získávání informací formou spojení s jiným vědomím, než je vědomí přijímajícího. Skupina velmi vyvinutých duší promlouvá prostřednictvím několika pozemšťanů k nám ostatním, aby nám předala pochopení vesmírných zákonů.

Žijeme to, co si vybíráme… dalo by se říci
Tato kniha je návod, jak získat radost a štěstí, které jsou naším vrozeným právem. Budete se Sárou sdílet její vzlety a propady na cestě k většímu naplnění a uvědomíte si, že takové dítě je v každém z nás. Kdybyste si měli v životě koupit jen jednu knihu, ať je to právě tato (je pro všechny věkové kategorie). Nebudete litovat!
Píše se v anotaci na zadní straně knihy… Musím souhlasit. Kousek toho poraněného dítěte je v každém z nás a čtení se stává hlubokou relaxací. Výrazně oddělené části, kterými promlouvá Šalamoun jsou doslova hojivým balzámem nejen na dětské duše, ale také na duše dospělých. Sára se ptá velmi zvídavě a prochází prvními praktickými zkouškami, ono vědět teorii je podstatně jednodušší, než se postavit nepříjemným situacím nově – jinak, než dle zažitých a výchovou daných vzorů.
Příjemný malý formát činí z knížky pohodového společníka do dětské postýlky. Vezme-li v potaz ještě obsah knihy, dostáváme se do zcela jiné čtenářské dimenze. Jen velmi málo knížek může před spaním právě tak účinně uklidnit.

Zdroj: www.kultura21.cz

Foto: Nakladatelství Synergie