Ruta Sepetysová – Potrhaná křídla

Úžasný!!! Úžasný příběh. Další skvost v mé knihovničce, ke kterému se budu vracet. To si musíte přečíst, abyste pochopili, proč jsem tak nadšená. Kniha mě nenechala v klidu, takže jsem ji přečetla do dvaceti čtyř hodin a to je u mě co říct. Protože s nástupem do práce z mateřské dovolené je toho času méně. Ale tahle kniha za ten spánkový deficit stála.


Josie Moraineové je sedmnáct let. Do města New Orleansu přišla před deseti lety s matkou. Matka je prostitutka. Bydlí ve čtvrti, která je prohnilá mafií a zločinem. Její matka, je matka jenom tím, že ji porodila. Slibuje jí věci, na které zapomene v ten moment, kdy ji vyjdou z úst. Její rostoucí dcera ji připomíná, že stárne a to ona nikdy nedopustí. Začne ji ze vzteku bít tím, co jí přijde pod ruku. Josie utíká do knihkupectví, tam se jí postupně a nenápadně ujme pan Charlie se svým synem Patrickem. Patrick je pro ní jako bratr a Josie tajně ve skrytu duše doufá, že je i něco víc. Aniž by se domluvili, tak jí zařídí nad obchodem malý pokojík na přespání a ona jim za to pomáhá v obchodě. Každé ráno chodí uklízet do nevěstince a tam nad ní drží ochrannou ruku Willie, která podnik vede. Josie chce odjet z města, i když je úplně jiná než matka, přesto ji už každý zná jako dceru prostitutky. Pořád má pocit, že ji k matce něco váže. Často ji omlouvá. Co ještě všechno ji matka musí provést, aby to pouto přesekla? Kdy pochopí, že je to jen jméno na papíře, co je spojuje?
Kniha je napsána velmi čtivě. Dobře jsou propracované hlavní postavy, které se postupně odkrývají a na konci se dozvíte spoustu věcí, které by jste do nich na začátku nikdy neřekli. S Josie jsem se velmi sžila a ke konci jsem její rozhodnutí hodně prožívala. Vše ve mně křičelo, ať to nedělá. Radila jsem jí, to je přece nefér, to si vůbec nezaslouží. V příběhu se objeví i láska, která je jemná, čistá a nápomocná. Protipól světa, ve kterém Josie žije. Je to jako v životě. Mnoho věcí Josie tajila. Lhala, aby své bližní ochránila. A přitom, kdyby pravda vyšla najevo hned na začátku, tolik trápení by si ušetřila. A jak to s Josie dopadne? Dokáže se vymanit z matčina vlivu, z jejího prostředí? Radím, přečtěte si tato potrhaná křídla a dozvíte se, zda-li vzlétnou. Opět se mi potvrdilo, že nakladatelství COOBOO má knihy, které plují po mé vlně a já se jimi moc ráda nechám unášet.

Foto: Nakladatelství COOBOO