Richard & František Pachmanovi – Tylda

Román podle skutečného příběhu z období 2. světové války autorů Richarda a Františka Pachmanových vychází v květnu. Hlavní myšlenka knihy Tylda: Počet obětí holocaustu je přibližně 6.000.000 lidí, z nich 277.000 z bývalého Československa. To jsou čísla, která si stěží umíme představit. Ale za nimi se skrývá 6.000.000 skutečných lidských osudů, příběhů, slz, utrpení, rodin, které se už nikdy nesešly pohromadě. Z nich bylo 277.000 z bývalého Československa. Zde jeden z nich, vyprávěný mnohdy poeticky a mile, stejně jako byly vyslovené vzpomínky těch, kteří přežili nelidské podmínky koncentračních táborů a kteří se ve své paměti snažili vytěsnit to hrůzné, co zažili. Třeba si na tomto příběhu uvědomíte, čím vším lidé museli procházet během 2. světové války. Snad si to uvědomíte hlouběji, než při pohledu na strohá čísla 6.000.000 a 277.000…


Kniha Tylda autorů Františka a Richarda Pachmanových (otec a syn) prezentuje hrůzy holocaustu a rány po ztrátě nejbližších, které si přeživší v sobě nesli celý následný život. Děj knihy je nenásilným románovým vyprávěním založeným na skutečném příběhu Tyldy Pachmanové, která se vrátila po válce z Terezína, její matky Olgy, která byla zavražděna v roce 1942 v Estonsku, a její babičky Josefíny, která umřela v roce 1942 v Terezíně. Kniha má čtenáře, především mladou generaci, vést k zamyšlení nad nedávnou historií. V románu vedle lidských tragédií nechybí humor, nadhled, optimismus a víra v návrat ke svým nejbližším. Kniha je rámcována současným vyprávěním dědečka své malé vnučce u Stolpersteine v olomoucké Komenského ulici, je tedy zároveň prezentací projektu Stolpersteine a důrazem na vzpomínkové kameny položené v Olomouci, kde se odehrává velká část děje.


Kniha bude v následujících měsících prezentována v představení Tylda, které spojuje autorské čtení v podání obou autorů (v některých místech pouze Richarda Pachmana) a autorské i hebrejské písně zpívané naživo Richardem Pachmanem, který formou literárně-hudebního pásma prezentuje během posledních deset let své historické romány Útes a Notre Dame, scénické oratorium Mistr Jan Hus i stejně jako zatím poslední projekt Samota není osamění spolu s Kamilou Moučkovou.
Kniha Tylda je oficiálně podpořená Nadačním fondem obětem holocaustu.

Více infa: www.tylda.cz , www.facebook.com/knihatylda

Ukázky hudební práce Richarda Pachmana:

www.youtube.com/pachmanrichard

Foto: www.richardpachman.cz