Rebecca Johnson – Julinka a její zvířátka

Tato milá a velmi příjemná kniha je určená dětem od sedmi let. Myslím, že radost udělá hlavně holčičkám, které se chtějí stát veterinářkami. A proč? Protože příběh je o desetileté Julince, která je skoro veterinářka. Vypráví přirozeně a mě samotné se příběh moc dobře četl.


Julinka má maminku veterinářku. Protože ji moc ráda pomáhá a často je s ní v ordinaci. Ví, že se jí taky stane. Už hodně věcí z máminy práce pochytila a považuje se za osobu, která zvířatům trochu rozumí. Je jí jasné, že se musí pořád zdokonalovat. Moc se těší na týdenní prázdniny u své kamarádky Míši na farmě. Je to velká farma a Julinka chodí všude se svým zápisníkem, aby na nic nezapomněla. Je jaro a na farmě čekají hodně mláďátek. Zrovna při jejím příjezdu se narodí tři krásná jehňátka. Maminka vidí, že to nejmenší nemá dost síly dostat se k mléku a tak bude muset být přikrmováno. Julinka se nabídne, že se bude o jehňátko starat. Celkově by ráda pomohla. A tak bude mít za úkol přikrmovat nejen jehňátko, ale starat se o slepice, nosit krmení prasatům a také krmit ryby v rybníce. K tomu si Julinka všímá všech zvířátek a tak zachrání právě vylíhlá kuřátka před utopením. Dokonce pomůže najít krávu, která má každou chvíli mít telátko.
Vše je vylíčeno velmi čtivě, živě, s jemným nádechem dobrodružství. Julinka má na farmě své kamarádky a brášku. Takže na spoustu věcí není sama. A je poznat, že každé dítě má jiný vztah ke zvířátkům. Zuzka se všeho bojí, Míša se zase při nebezpečí rozpláče. Julinka je při krizové situaci klidná a rozhodná. Vlastně je tu ukázáno, jak by se mělo dítě zachovat, když se děje něco nepředvídatelného.
Kniha je psána velkými písmeny. Text sem tam oživí černobílá ilustrace, která se váže k popisované situaci. Je zde hodně poznámek o zvířátkách, které si Julinka zapisuje. Takže se děti dozví zajímavé informace. Na konci knihy je kvíz, kde si děti mohou zkusit, jestli si vše zapamatovaly. Kniha je již třetí v edici o Julince. Je moc hezká.

Foto: Nakladatelství Fragment