Peter Wawerzinek – Krkavčí láska

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Zlatá edice: Peter Wawerzinek – Krkavčí láska. Stal se spisovatelem, aby jednou mohl napsat o své matce.


Její nepřítomnost, to byla vše pohlcující černá díra, záporný pól života Petera Wawerzinka. Jak mu to matka mohla udělat, jak ho, malé dítě, jen mohla odložit v NDR, když utíkala na Západ? Chlapec, jehož si podávali z jednoho dětského domova do druhého, až do svých čtyř let nemluvil, stranil se společnosti lidí a raději poslouchal ptáky. V poloze na zádech pak napodoboval jejich zpěv.
Chtěla ho adoptovat kuchařka z dětského domova, její muž však byl proti. Přijala ho rodina řemeslníka, ale i ta ho vrátila zpět. Kde byl jeho domov? Kde byly jeho kořeny? Kde bylo místo, kam by patřil? Že má sestru, se dozvěděl, když mu bylo čtrnáct. V domově mu o tom nikdo neřekl a jeho nemilovaná adoptivní matka později také ne. Jako voják v pohraničí se pokusil o útěk na Západ, za matkou, ale vrátil se, i když už byl v půli cesty, na druhé straně plotu. Chtěl skutečně vidět ženu, která ho opustila a která se nikdy neozvala?
Po celý život bojoval Peter Wawerzinek s nepřítomností matky. Když ji po pádu zdi vyhledal a s ní i osm polovičních sourozenců, jež všichni žili ve stejném městečku, zjistil, že mateřský obraz malovaný během desetiletí přežívání nedorostl na úroveň skutečnosti. Zůstalo u jediného setkání. Ale toto setkání – po roky trvající přestávce – vyvolalo u Petera Wawerzinka touhu zpracovat životní trauma tím, že se z něho vypíše. Roky pracoval na Krkavčí lásce, přetvářeje tak svůj celoživotní pocit opuštěnosti, ztracenosti a touhy po matce do literární podoby, aby vytvořil dílo, které v německy psané literatuře dosud nemá obdoby.

pevná vazba s přebalem / 360 stran / cena 398,- Kč

„(…) jeho čtyřistapadesátistránková kniha je do nebe volajícím dokumentem o zrazeném, opuštěném dítěti. A neotřásla by námi, kdyby zároveň nebyla uměleckým dílem, v němž se prodělané utrpení přetaví do mohutné žaloby. Slyšíme oratorium o hledání matky, píseň o osamění, žadonění o náklonnost. Nemáme před sebou úpravnou chronologii, noříme se do proudů vzpomínek, do výjevů z minulosti duše narušené od samých základů. Jazyk knihy se pohybuje mezi střízlivou zprávou a snílkovskými fantaziemi, lyrickým zpěvem a hněvivou obžalobou.“
Ulrich Greiner, Die Zeit

O autorovi:
Peter Wawerzinek (*1954, vlastním jménem Peter Runkel) je spisovatel, autor rozhlasových her, režisér a zpěvák. Narodil se v Rostocku ve východním Německu. Krátce po narození ho rodiče opustili a odešli ze země, vyrůstal pak v dětských domovech. V roce 1978 se přestěhoval do Berlína, kde krátce studoval na Akademii umění. Pracoval v různých profesích, například jako pošťák nebo číšník. Získal renomé jako básník v rámci literární scény východního Berlína Prenzlauer Berg. Od roku 1988 vystupoval se spisovatelem Matthiasem Baaderem Holstem. Je členem německého PEN klubu.

Ve Zlaté edici v roce 2012 vyšlo:
Rana Dasgupta – Sólo
Fascinující cesta dějinami Evropy 20. století. Z bezútěšné reality komunistického Bulharska přes divoké časy novodobého kapitalismu v Gruzii až do současného New Yorku očima stoletého starce od britsko-indického spisovatele, jehož vyzdvihuje i Salman Rushdie.

Liliana Lazarová – Země prokletých
Ve vesničce Slobozia se živí potkávají s mrtvými, vrazi se svými oběťmi a dobro se zlem. Ani režim Nicolae Ceausesca nedokázal v drsných lidech z drsného kraje vymýtit víru v Boha i v tajemné přírodní síly. Snová prvotina rumunsko-francouzské autorky.

Alá’a al-Aswání – Jakobijánův dům
Arabský bestseler přeložený do 25 jazyků, který se stal v Egyptě na pět let nejprodávanějším titulem a jejž sesadil až autorův další román. Otevřeně zobrazuje všechny »neřesti« moderní egyptské společnosti: korupci, sexuální zneužívání, náboženský extremismus, homosexualitu, stejně jako zašlou slávu bývalé britské kolonie.

Foto: Nakladatelství Jota