Ota Pavel – Zlatí úhoři

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie: Ota Pavel – Zlatí úhoři. Klasické dílo naší literatury nyní vychází s půvabnými ilustracemi Františka Nového.


Povídky Oty Pavla, jež patří ke klasickým dílům české literatury, popisují neklidnou dobu první poloviny minulého století a přinášejí vzpomínky na dětství naplněné láskou, rybařením, ale také krutou realitou, a to vše s pochopením pro velká i malá lidská trápení. Jen málokdo dokáže vyprávět tak lehce a poutavě jako Ota Pavel, o čemž svědčí i obliba jeho knih, které opětovně vycházejí. Režisér Karel Kachyňa na motivy povídek Oty Pavla natočil filmy Zlatí úhoři (1979) a Smrt krásných srnců (1986).

pevná vazba s přebalem / 256 stran / cena 298,- Kč

O autorech:
Ota Pavel (1930–1973), český prozaik, novinář a sportovní reportér, se narodil do smíšené židovské rodiny obchodního cestujícího Lea Poppera. Jeho otce a bratry poslali za války do koncentračního tábora a Oto s maminkou zůstali sami. I tyto krušné časy zvládal díky silnému vztahu k přírodě a rybaření, což se projevuje i v jeho prózách. Po válce se rodina šťastně shledala. Díky pomoci rodinného přítele Arnošta Lustiga získal místo ve zpravodajské a sportovní redakci rozhlasu, proto druhým velkým tematickým okruhem jeho próz je právě sport. Roku 1964 se u něj na Zimních olympijských hrách v Innsbrucku projevila vážná duševní choroba, která ho později natrvalo vyřadila z práce, ale i přesto dále psal. Zemřel na srdeční infarkt ve věku nedožitých 43 let v rodné Praze. Je pohřben na židovském hřbitově v Praze Strašnicích vedle svého otce.

František Nový ml. (* 1965, Chrudim) pochází z uměleckého prostředí, které ho odmalička formovalo. Po letech hledání dospěl k vlastnímu originálnímu výrazu, který ztvárňuje nápaditými obrazy a objekty. V roce 2004 se představil chrudimské veřejnosti samostatnou výstavou v Divadle Karla Pippicha. V poslední době je inspirován zejména silným vztahem k přírodě, jenž využívá k tvorbě trojrozměrných světelných objektů. Jeho poslední výstava se uskutečnila na jaře roku 2012 v Chrudimi. Se svým otcem, také aktivním výtvarníkem, vystavoval ve Svratce a v Hlinsku. K dílu Oty Pavla má velmi blízký vztah, a proto jsou jeho ilustrace ke Zlatým úhořům osobně procítěnou poctou autorovu dílu.

Foto: Nakladatelství Jota