Ondřej Suchý – Tři životy Lídy Baarové

Neobyčejný osud výjimečné české herečky byl již zpracován v několika knihách. Ale jak to bylo doopravdy s jejím vztahem ke Goebbelsovi a co stálo za přízní, kterou ji projevoval Hitler? Kniha hledá odpověď porovnáním tří vydaných hereččiných memoárů. Slovo zde mají jejich aktéři, zejména spisovatelé Josef Škvorecký a Ota Filip, její herečtí kolegové i současní umělci a znalci. Závěr tvoří neuvěřitelný příběh o posteli z filmu Maskovaná milenka podle vyprávění filmového architekta Jana Zázvorky. Připojena je poprvé zpracovaná kompletní filmografie.


To, že může vyjít ještě nějaká další nová kniha o předválečné filmové hvězdě Lídě Baarové patrně nikdo nečekal. Ona však nedávno vyšla a ctitelům této herečky přináší mnoho dosud neznámých, někdy až šokujících skutečností! Knihu vydalo nakladatelství Ikar, má název Tři životy Lídy Baarové, a jejím autorem je spisovatel, textař, výtvarník a moderátor Ondřej Suchý, mladší bratr zakladatele Divadla Semafor Jišího Suchého. Ondřej je v posledních letech známý právě jako filmový publicista a životopisec. A jeho novinka Tři životy Lídy Baarové je některými kritiky označována za nejlepší knihu, jakou kdy napsal.


Křest knihy se konal v pražském Paláci knih Luxor a sešli se na něm hned tři kmotři – filmový historik Karel Čáslavský, moderátor Aleš Cibulka a filmový režisér Filip Renč, kterého se hned v úvodu křtu Ondřej Suchý veřejně zastal. Rozzlobilo ho totiž, když se před časem dověděl, že životopisný film o Lídě Baarové se údajně chystá bez Renčovy účasti. „Byl jsem informován, že už byl o životě Lídy Baarové napsán v pořadí čtvrtý scénář a že by ho měl realizovat někdo jiný, než Filip Renč. Já Renče považuji v současné době za nejpovolanějšího režiséra, který se myšlenkou i přípravami na natočení tohoto filmu zabývá celých šest let, a jen žasnu nad tím, že má být po tolika tvůrcích – z nichž první a nejpovolanější byl začátkem devadesátých let režisér Otakar Vávra – někým nyní vyšachován i on! Filip Renč své nesporné režisérské kvality dokázal na řadě filmů různých žánrů a je podle mne jediný, kdo by v současné chvíli dokázal o Lídě Baarové natočit opravdu velký film!“ řekl Suchý.


Kniha Tři životy Lídy Baarové, ve které je i kapitola věnovaná intrikám filmařů kolem dosud nenatočeného filmu o životě naší filmové hvězdy, se těší velkému zájmu čtenářů a proto nakladatelství Ikar již muselo nechat udělat první dotisk.

Foto: www.semanovice.cz