Mena van Praag – Nejšťastnější na světě

Tato anglická spisovatelka přichází s druhou knihou na téma rozvoje osobního štěstí. Nementoruje, její kniha je beletrií a kdoví, třeba i autobiografií. Její první Láska, štěstí, čokoláda, byla o splnění si svého snu. Druhá Nejšťastnější na světě už zavání světem peněz, snobů, bohatství a slávy. Jak takovou věc unést? Hlavní hrdince knihy se to nepovedlo.


Sen splněn, problémy začínají!

Jak kdysi byla závislá na čokoládě a sladkostech, dohnala jí opět závislost, ale několikanásobně sladší. Závislost na úspěchu, penězích a slávě. Maya Fitzgeraldová získala vše, po čem kdy toužila. Stala se populární spisovatelkou a… vyzývavou fotografií v časopise to začalo a dlouhým turné za půl milionu liber to končilo. Mayu její sláva stála vztah, protože jí příliš propadla. A o tom je celá tato kniha. O pomalé, lákavé a sladké cestě na vrchol, ale také o pádu až na zem. Naštěstí, jak jinak, vše dobře dopadne, ale psychologická studie člověka, který právě dosáhl svého a tak nějak mu to stouplo do hlavy, je to dobrá. Dobrá, průměrná.

Kniha s mnoha PROČ?
Mě osobně tato kniha přidala do hlavy otázky, které bych ráda měla zodpovězené. Až ke konci čtení jsem pochopila, proč tu odpovědi nejsou. Kde přesně je ta hranice nenormálnosti, kde je ta mez, kdy to jsme schopni poznat sami a kdy už nás musí upozornit okolí? Jak vlastně chutná sláva a pocit štěstí z pozlátka? Co prožívá naše okolí? Kde je hranice mezi nadšením a posedlostí? Příběh je krásný, ale mne oslovila více první kniha této autorky, která vystudovala Oxford a je anglickou žurnalistkou a milovnicí čokolády. Štěstí, láska, čokoláda byla barvitější? Tady je mnoho otázek. Více otázek než odpovědí. Svým způsobem je ten příběh příliš povrchní, jen dovyprávěný, nehluboký. Nebo jsem příliš náročná čtenářka a chtěla jsem hlouběji, hlouběji. Je možné, že je to jeden z typů příběhu, který si musíte přečíst několikrát, abyste mohli začít číst mezi řádky. Kniha má donutit přemýšlet, rozvíjet svou fantazii, hledat sami v sobě, nepřináší názory a dogmata naservírovaná na stříbrném podnose.
Snad je to cesta k pochopení. Splněné sny mohou být někdy danajským darem. Je dobré najít tu pravou cestu, tu, kdy nás osloví skutečné štěstí a ne zlatý prach zdánlivého úspěchu.
Je to skvělá kniha k vlastnímu hledání odpovědí, k rozjímání. Možná schválně to nejdůležitější nechává na čtenáři… řešení.

Foto: Nakladatelství Synergie Publishing SE