Melinda Nadjová Abonjiová – Holubi vzlétají

V nakladatelství Jota právě vychází novinka ze Zlaté edice: Melinda Nadjová Abonjiová – Holubi vzlétají. Ponesou si v sobě emigranti už navždy pocit viny za to, co nechali doma? Excelentní román o konfrontaci nespoutaného Balkánu a poklidného Švýcarska očima vojvodinské dívky.


Autobiografický román vykresluje obraz současné Evropy pohledem lidí z různých koutů bývalé Jugoslávie, jejich konflikty a úzkosti. Existence mezi třemi kulturami – maďarskou, srbskou a švýcarskou – se v důsledku války stává nesnesitelnou. Konflikt na Balkáně vypravěčka Ildikó vyřešit nemůže, svůj vlastní život ano.
V čokoládově hnědém chevroletu se švýcarskou poznávací značkou přijíždějí Kocsisovi po venkovské hrbolaté silnici do rodné vesnice. Do Vojvodiny na severu Srbska, doprostřed maďarské menšiny, k níž tato rodina patří. Lépe řečeno patřila. Dnes sem jezdí už jen na svatby a pohřby. Kocsisovi odešli před lety se dvěma dcerami do Švýcarska. Daří se jim dobře: mají kavárnu, švýcarské pasy, ale nikdy se nebudou cítit »jako doma«. Vědí, že do té bohaté a blahobytné země nepatří. Na přistěhovalce se tady dívají přes prsty. To cítí na každém kroku. V rodné vesnici je na první pohled všechno jako dřív, je tu dosud maminka, pijí tu traubisodu a svatby se slaví bujaře. Přesto má idyla trhliny. Tito před třemi měsíci zemřel, otec a strýc se stále agresivněji dohadují o politice. Dívky se dovědí, že mají osmnáctiletou nevlastní sestru…
Kniha Holubi vzlétají získala Německou knižní cenu za rok 2010 se zdůvodněním, že nabízí mnohovrstevný obraz současné Evropy plné změn, která svou minulost ještě neuzavřela. Vůbec poprvé získala toto literární ocenění kniha vydaná ve Švýcarsku, navíc napsaná autorkou pocházející z bývalé Jugoslávie. Ve stejném roce obdržela autorka za knihu také Švýcarskou knižní cenu.

pevná vazba s přebalem / 160 x 200 mm / 216 stran / cena 298,- Kč

O autorce
Melinda Nadjová Abonjiová (1968) se narodila v srbské Bečeji do maďarské rodiny. V pěti letech odešla s rodiči do Švýcarska. Vystudovala germanistiku a historii. Dnes žije v Curychu, kde působí jako hostující docentka na vysoké škole. Kromě psaní se věnuje také hudbě (housle, zpěv). V roce 2004 vyšla její prvotina Im Schaufenster im Frühling (Na jaře ve výkladní skříni), za niž získala také četná ocenění.

Foto: Nakladatelství Jota