Martin Jensen – Královi psi

Tato kniha mě nenadchla, ale ani nezklamala. Pro mě to byl lepší průměr. Četla se dobře, není nudná, ale ze staré Anglie jsou i složitá jména, která mi dělala problém a pletla jsem si je. A tak jsem se někdy v příběhu ztratila, musela se vrátit, přečíst si o koho se jedná, aby mi to dávalo smysl. To mi asi nejvíc ztěžovalo čtení. Jinak příběh je zajímavý a mám ráda tento druh detektivek. Kde se vrah hledá pomocí bystrého rozumu a důvtipu.


Kniha začíná v klášteře, kde se nachází jeden z hlavních hrdinů. Jmenuje se Winston a je uznávaný skvělý malíř. Právě dokončuje své dílo, když přijede posel a jeho paní z Aelfgifu, králova milenka, ho žádá, aby se dostavil za ní do Oxfordu. Winston se vydá na cestu, kde ho přepadnou zloději. Zachrání ho Halfdan, který také neměl čisté úmysly. Halfdan ho chtěl zneškodnit z hladu. Winston ho pozve s díky k jídlu a tak se ti dva seznámili. Halfdan se potuluje světem bez cíle, o své panství přišel kvůli válečným rozepřím. Winston mu nabídne práci, ať putují spolu. Halfdan mu poskytne ochranu a on se o potravu i o peníze postará. Plácli si a po ubytování v hostinci v Oxfordu jdou za paní z Aelfgifu. Paní z Aelfgifu na králův rozkaz odcestovala, ale příjme je samotný král Knut Veliký, který se ze zvědavosti ptá na jejich cestu. V Oxfordu se má za tři dny konat shromáždění Witanu. Je to anglosaský poradní orgán a zahrnuje šlechtice, biskupy, opaty a muže, kteří měli vliv. Witan měl schválit Knuta za krále, který sjednotí Anglii, Dány a Vikingy. Při audienci je vyruší žena, která Knuta nařkne z vraždy svého vysoce postaveného a uznávaného manžela. Knut chce udržet mezi národy mír a tak pověří Winstona a Halfdana, aby našli do tří dnů vraha. Při pátrání narazí na různé okolnosti, které i je ohrožují na životě.
Samotný příběh se mi líbil. Winston je ten starší a chytřejší. Halfdan je zase mladý svůdce na kterého letí ženy, takže informace získává i díky svému šarmu. Dvojice mi byla sympatická a svou rozdílností dobře okořenila pátrání. Tento díl je první z pětidílné řady o Halfdanovi a Winstonovi. Asi neodolám a přečtu si i ty další díly. Budu doufat v lepší jména nebo že si na ně dříve zvyknu.

Foto: Nakladatelství Plus