Marcus Zusak – Roky pod psa

Novela, která předcházela Zlodějce knih. Ještě před světoznámou Zlodějkou knih napsal australský autor Markus Zusak tři kratší novely, jejichž hlavními hrdiny jsou bratři Wolfové: Roky pod psa (anglicky Underdog, 1999), Fighting Ruben Wolfe (2000) a Getting the Girl (2001). Výstižnými komentáři mladého vypravěče a ukotvením v australských reáliích celá trilogie připomíná autorův pozdější slavný román Posel.


V úvodním díle s názvem Roky pod psa se seznamujeme s patnáctiletým Cameronem a šestnáctiletým Rubenem Wolfovými, kteří jsou experti ve vymýšlení nerealizovatelných přepadení, v boxování jednou rukavicí do úplného padnutí nebo v tom, za jaké nuly je mají holky, rodiče a starší spořádanější sourozenci. Věčně jsou bez peněz, věčně v opozici proti všemu a všem. Jenže pak se Cameron zamiluje – ne do polonahé krasavice z obálky časopisu, nýbrž do skutečné dívky. Může ale nějaká holka opětovat lásku takového lůzra? Lakonicky a s humorem vypráví Zusak dojemný příběh mladíka s praštěnými nápady a velkým srdcem.
Příběh patnáctiletého australského kluka s širokým srdcem a praštěnými nápady, je dojemný a zábavný zároveň a Zusak opět nezůstává nic dlužen své pověsti výjimečného vypravěče.

Vydalo Argo, 148 stran, cena 198,- Kč
Přeložila Viola Somogyi.

O autorovi:
Markus Zusak se narodil roku 1975 jako nejmladší ze čtyř dětí v imigrantské rodině usazené v Sydney. Jeho matka byla Němka a otec Rakušan. Psát začal v šestnácti letech. Jeho prvotina Roky pod psa vyšla v roce 1999. Byla první částí trilogie s hlavními postavami bratrů Rubena a Camerona Wolfových. Průlom v kariéře Zusakovi přinesl následující román Posel (2002, česky Argo 2012), který se setkal s vřelým přijetím kritiků a získal řadu ocenění. V roce 2005 vyšlo Zusakovo zatím nejslavnější dílo Zlodějka knih (2005, česky Argo 2009). K jeho napsání autora inspirovalo vyprávění rodičů o bombardování Mnichova za druhé světové války a o holocaustu. Román se stal mezinárodním bestsellerem a v roce 2013 se dočkal také filmové verze. Markus Zusak žije s manželkou a dvěma dětmi v Sydney.

Foto: Argo