Lauren Tarshisová – Přes palubu

Nakladatelství CPress vydalo první díl nové, dobrodružné série pro děti. Kniha je určena začínajícím čtenářům od sedmi let. Jsou zde velká písmena a velké mezery mezi řádky. Příběh je oživen několika černobílými ilustracemi. Na konci je vysvětlení, že se jedná o reálnou událost s fiktivními hrdiny. Také je zde zveřejněno několik zajímavých údajů, které se vážou ke skutečnosti.


Tento díl je věnován Titaniku. Musím uznat, že děj je zpracován skvěle. Příběh je zajímavý a napínavý. Dobře se to čte a osobně si myslím, že to děti bude bavit. Hlavní hrdinou je desetiletý George, který se plaví na Titaniku se svou mladší sestrou a tetou. Jedou první třídou do New Yorku za tatínkem. George je neposeda, pořád něco vymýšlí, zkoumá a své nápady bleskurychle uskutečňuje. Což ho dostává často do potíží. Jednu noc na lodi slyšel, že v podpalubí v zavazadlech je schovaná mumie. To musí George vidět.
A právě u této bedny ucítí náraz a pochopí, že se děje něco divného. Když se vrátí na palubu slyší ujištění, že se nic vážného nestalo. Ve své kajutě zjistí, že se ho vydala hledat sestra. To už jsou požádáni stevardem, aby se dostavili na palubu. Vydá se s tetou hledat svou sestru. Naleznou ji v podpalubí v třetí třídě, kde jsou lidé zamknutí za mřížemi, s žádosti o setrvání. George s tetou se dostanou dál, ale po naleznutí sestřičky, je již nepustí zpět na palubu. A lidé vidí, že se loď potápí. George při svých toulkách po lodi ví moc dobře kde co je a vzpomene si na únikové východy. Poté co se dostanou na palubu, je oddělen od tety a sestry, které mají přednost v záchranných člunech. George je svědkem obrovského neštěstí, kdy netuší, zda-li se mu podaří zachránit sám sebe. Přálo mu štěstí a opět se shledá se svou sestrou i tetou. Vylíčila jsem ve zkratce celý děj, protože děti to asi číst nebudou a rodiče dostávají ucelenou představu o knize, kterou by mohli koupit svému dítěti. Mě se moc líbila. Pokud hledáte něco nového a napínavého, určitě sáhněte po této knize. O tom, že se líbí, svědčí i to, že se stala bestsellerem v moha zemích světa.

Foto: Nakladatelství CPress