Ladislav Špaček – Dědečku, ještě vyprávěj

Do ruky se mi dostalo volné pokračování knihy pro děti o etiketě. První díl byl věnován malým dětem od tří let a formou vyprávění dědečka a jeho malé vnučky Viktorky, děti získaly představu o tom, jak se chovat u stolu, ve školce, v obchodě, v divadle nebo co dělat, když se ztratíme. Tento díl je věnován předškolákům a nejenže nám vysvětluje pravidla chování v určitých situacích, které je mohou potkat v jejich věku. Ale na příbězích nám ukazuje, co je etika, morálka a rozdíl mezi dobrem a zlem.


Hned na začátku s Viktorkou oslavíme její narozeniny. Pět let je pro ni krása, konečně je předškolák. Oslava je to parádní. V restauraci s hracím koutkem, s rodinou, s kamarády, s dárky a samozřejmě, že s dortem. Dojde zde i na předčítání a děti se dozvědí, jak to bylo s černým kohoutem. Tímto důvtipným způsobem bohatý kupec našel zloděje své vzácné mísy. Druhý den jde děda s Viktorkou ze školky a vypráví ji o modrém ptáčkovi, kterému pomohli vrabci. Zachránili ho před zimou, přesto, že se jim na začátku nelíbil, že je jiný. Moc hezké je povídání o Národním divadle, když jdou na procházku kolem a Viktorce se zdá, jakoby ta střecha hořela. Děti se také dozvědí, že mohou pomoci kamarádům, které potkalo neštěstí a potřebují finanční pomoc při jejich nákladné léčbě. Další den při cestě do školky Viktorka najde peněženku a s dědou ji odevzdají na policii. S Viktorkou prožijeme i neštovice a dobu léčení u dědečka. A jako hezká tečka na konec, půjdeme s Viktorkou k zápisu do první třídy.

Kniha se dobře čte, vše je popsáno jednoduchým způsobem jako v prvním díle, aby to děti dobře pochopily. Opět zde najdeme moc hezké ilustrace Jany Fernandes. Jako rodič, určitě ocením dobře propracovanou knihu, která zábavným a milým způsobem ukáže, jak se správně a slušně chovat ve společnosti i doma. To nikdy dětem neuškodí a přiznám se, že i mě to bavilo číst. Jako bonus dostaneme CD knihy, které je na konci a načetl ho Ladislav Špaček.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta