Květa Fialová, Martin Slunečko – Magické hory

České a moravské hory osobitým pohledem Květy Fialové a Václava Cílka. Herečka a geolog během putování po horách vyprávějí příběhy o krajině, životě hor a lidí, kteří je postupně obývali, a o jejich smyslu pro člověka. Knižní podoba oblíbeného televizního cyklu.


Putování Květy Fialové a Václava Cílka si získalo tisíce televizních diváků. Ti měli možnost poznat zrození, mýty a příběhy krajiny, hor a lidí, kteří je postupně osidlovali. Průvodci pořadem se vydali po stopách Karla Hynka Máchy hledat svou „vlastní horu, vlastní osu světa, svou axis mundi…“ Na půdorysu putovního cestopisu se v zábavné formě protíná geologický vývoj hor, historické souvislosti jejich vývoje, kulturní antropologie, architektura a další obory.
V první části knižního cyklu Magické hory se může čtenář spolu s průvodci pořadem vydat na sedm českých a moravských hor: Říp, Kozákov, Radhošť, Bezděz, Kleť, Pálavu a Sněžku. Na každé trase čeká poutníky řada překvapujících přírodních i kulturních pamětihodností a také vynikající výhled do krajiny. Většina epizod televizního cyklu může sloužit jako inspirace a námět na jedinečnou a zatím nezveřejněnou cyklistickou nebo pěší trasu k tomuto kopci.

Vydává Edice České televize, 120 stran, cena 299,- Kč

O autorech:
Květa Fialová – divadelní a filmová herečka, od roku 1958 dosud je členkou souboru Městských divadel Pražských, kam ji přijímal Jan Werich. V převážně komediálním repertoáru obdivovalo publikum její šarm a jemný smysl pro ironii a nadsázku, které uplatňuje ve svých rolích dodnes.
RNDr. Václav Cílek, CSc. – geolog, spisovatel, filozof, klimatolog, překladatel a také popularizátor vědy. Zabývá se mimo jiné otázkami spjatými s klimatickými oscilacemi a vývojem a pamětí české krajiny. Od roku 1980 působí v geologickém ústavu Akademie věd ČR, od roku 2004 jako jeho ředitel.
PaeDr. Martin Slunečko – scenárista a režisér, autor projektu Magické hory Čech a Moravy a dalších televizních pořadů a dokumentzů.

Foto: Česká televize