Kateřina Dubská – Hendrixova kytara

Vedle romantických knih, mám velmi ráda romány o osudech zajimavých lidí v ještě více zajimavých časech, umístěny do reálné doby ať minulé či současné. To vše splňuje tato kniha. Jsem z ní nadšená a musím přiznat, že jsem se těšila na večery, kdy jsem z ní pomalu, ale jistě, ochutnávala list po listě, až jsem se do ní uplně zakousla a každý večer četla víc a víc.

Ano, určitě jste pochopili, že jsem se začítala postupně, ale v třetině jsem z ní byla úplně paf a příběhem jsem byla zcela polapena.

Hlavní hrdina se jmenuje Honza, žijící v Karviné, který byl od malička tak trochu sígr, jež měl prostě štěstí a milující rodiče. Sledujeme jeho příběh od dětství po válce, přes komunismus, až po dnešní dobu. Zvrat v jeho příběhu se stal, kdy dostal darem kytaru po svém otci. Objevil hudbu, založil skupinu a začal dobývat svět svým bigbítem. Dařilo se mu velmi dobře i přes cenzuru té doby.

Honza chtěl hrát svobodně, a tak se rozhodl pro krok, který mu změnil život a začal žít a pracovat volně, bez kontroly. I jeho milostný život byl velice pestrý a plný. Když  jakoby dospěl a rozhodl se být věrný, stejně ho jeho skutky dohnaly.

Honza měl charisma v každém věku, ženy se na něj lepily jako vosy na med. A přesto  stále hledal ten pocit svobody i v lásce. S jeho úspěchy rostla i vášeň k hudbě a on hledal kytaru, která mu v mládí pomohla. Hendrixova kytara existuje a Honza se možná potřeboval vrátit na začátek.

Román je napsán skvěle. Pro mě tam nebylo hluché místo. Vždy se stalo něco, co mě zaujalo a já čekala na další hrdinova životní překvapení. Přes to všechno se nenechal zlomit a jeho touha žít po svém bez omezení byla v něčem inspirující. I když je zcela povahově jiný, tak přesně ho autorka dokázala vykreslit, že jsem ho chápala, i když s jeho skutky nesouhlasila. Velmi přirozený byl popis té doby. Hlavně devadesátá léta jsem vnímala velmi živě. Chaos, krádeže, ale i hlad po všem západním, tak to bylo. Za mě doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy o nevšedních lidech v reálném prostředí, které přikazovalo a nebralo kompromisy. Někteří poslechli a někteří šli za svými pocity, které volaly po svobodě, a tak to je vlastně i v této divné době.

 

Hodnocení: 90%

 

Více infa: https://www.jota.cz/hendrixova-kytara

 

Foto: Nakladatelství JOTA