Justine Lévy – Nic vážného

V Nakladatelství JOTA vyšla novinka z ediční řady Beletrie. Příběh milostného trojúhelníku nabízí ve skutečnosti poněkud skandální, ale pravdivý příběh, který prožila sama autorka románu Nic vážného Justine Lévy. Kniha přináší příběh o bojující s bolestnými milostnými vzpomínkami a závislostí na drogách. Manžel Raphaël podvedl svou ženu Louise s okouzlující a přitažlivou modelkou, jistou Carlou Bruni, nyní chotí prezidenta Nicolase Sarkozyho…


Spisovatelka Justine Lévy v knize popisuje své niterné trápení nad manželovou zradou, ale i svou závislost na amfetaminu a smrt milované babičky, která ji vychovávala. Kniha je psaná jako nezadržitelný vodopád autorčiných úvah a myšlenkových pochodů, v nichž se mísí její jednotlivé životní etapy.
Autorka rychle přechází od jedné události k další a skutečně autenticky popisuje svůj hektický život: nejsilnější je ta část, která se zabývá nezadržitelným pádem do osidel drogové závislosti. Lévy podává svůj pravdivý příběh velmi upřímně, místy až překvapivě tvrdě, což knize jen dodává na ryzí spontánnosti a neúprosnosti.
Kniha byla přeložena do němčiny, angličtiny, italštiny a získala několik literárních ocenění: například Prix Littéraire Le Vaudeville a Grand Prix Littéraire de l´Héroine Marie France. V češtině vychází kniha poprvé v Nakladatelství Jota.

O autorce
Justine Lévy (1974) je nejstarší dcerou známého francouzského filozofa Bernarda-Henri Lévyho. V roce 1995 se provdala za Raphaëla Enthovena, syna nakladatele a Lévyho dobrého přítele. V roce 2000 ji manžel opustil kvůli milence Carle Bruni, která měla předtím poměr s jeho otcem. Justine Lévy se propadla do stál hlubších depresí, v jejichž důsledku se stala závislou na psychotropních lécích i drogách, jež ji dovedly až doléčeny. Po návratu se v rámci terapie »vypsala« ze svých trápení v knize Nic vážného.
Již její první román Le Rendez-vous (Plon, 1995), který popisoval těžkosti vztahu s matkou, dosáhl velkého ohlasu. Za román získala francouzskou cenu pro mladé spisovatele Prix Contre-point.

Foto: Nakladatelství Jota