Jak je to v pohádkách doopravdy?

Jací jsou hrdinové našich pohádek doopravdy, ukazuje Jeníčkovi a Mařence Blboun nejapný, který žije v pohádkové říši, chová se jako ňouma a sní, na co přijde. Velmi mi připomíná Švejka. Vlastně do konce knihy S Blbounem do říše pohádek jsem nezjistila, zda svou tupost předstírá, nebo z ní velmi úspěšně tyje.


Všechno začne vlastně jako pohádka. Přestože na začátku jsme ve světě dospělých. Bratr se sestrou se vydají s tatínkem do lesa – nebojí se, les znají jako své boty, přesto při sbírání borůvek a malin se dostanou do míst, kam ještě dosud nezašli. Před nimi se objeví skála s tunelem. Projdou jím a v neznámém lese narazí okamžitě na známou osobu – Červenou karkulku. Ta nadává jako špaček, že jí nějaký datel zbaštil bábovku pro babičku, že prý se jí to stává často. Jak je děvčátko v červeném v ráži, vyhubuje i Mařence a Jeníčkovi, pak zmizí cestičkou k babiččině chaloupce.


Chvíli na to potkají překvapení sourozenci podivné stvoření, které se jim představí jako Blboun nejapný a nabídne se, že jim ukáže celou pohádkovou říši. Jako první navštíví babičku v chaloupce, ta jim prozradí, jak to bylo s vlkem a myslivcem – vlastně doktorem Myslivcem, který vlkovi z břicha vyoperoval Babičku Boženy Němcové, kterou vlk sežral. Zajdou za ježibabou do perníkové chaloupky, strašidelného mlýna, k Sněhurce a sedmi trpaslíkům, staví se u Budulínka a Smolíčka, naposledy… Projdou se pohádkovou říši, všude pomáhají pohádkovým bytostem s jejich trápením, nakonec jim ježibaba poradí, jak se vrátit do říše dospělých.


Nové příběhy autorské dvojice Renata Petříčková – Michal Vaněček opustily svět pověstí a bájí Kutnohorska a zaměřily se na klasické české pohádky. Autoři tak opět využívají původní texty, které rozvíjejí, doplňují, přepisují. Koncepce knihy velmi připomíná Macourkovu Arabelu s jeho několika světy – světem lidí, světem pohádek a světem pohádek pro dospělé. Tento dojem podtrhují ilustrace Ondřeje Zahradníčka, které se víc než podobají obrázkům ze studia Walta Disneye.


Nová knížka (Renata Petříčková a Michal Vaněček – S Blbounem do říše pohádek) z produkce Fragmentu je veselá, rozverná, s rozpustilými nápady, které určitě budou malé čtenáře bavit. Jde však o další rozvíjení už známých témat. Zda se autorům jejich přepis pohádek povedl, či nikoliv, to nechť posoudí čtenáři sami.

Foto: Nakladatelství Fragment