Ivona Březinová – Kluk a pes

Ivona Březinová pustila do světa svou další knížku. Je určena dětem od osmi let a jmenuje se Kluk a pes. Kluk se jmenuje Julin Váša a má to těžší, než jeho vrstevníci. Špatně chodí, do školy chodíval o berlích, jenže nemoc se zhoršila a Julin musí od nového školního roku jezdit na vozíku. Občas má i problém s křečí v rukou. Naštěstí ho spolužáci berou jako správňáka, někteří mu dokonce »závidí« jeho pojízdné křeslo na baterky. Nikdo ho nelituje. A tak si užívá podle možností jako ostatní kluci a holky… Pes se jmenuje César a chystá se na kariéru osobního asistenta. Julina miluje a udělal by pro něj první poslední. Ale musí se ještě mnohé naučit, než bude se svým páníčkem smět chodit do školy. Jeho psí postřehy, kterými komentuje svět lidí, jsou víc než zábavné.


Vlastně je to docela legrační. Je prvního září a ti dva jdou do školy. Julin i César. Oběma je devět let. V podstatě. Aspoň tak jim to táta vysvětloval.
Přesto teď César kouká trochu udiveně, když mu maminka na záda nasadí batůžek se svačinou.


Julin nám postupně prozradí, jaké to je, mít potíže s chozením, odtajní nám své sny, představí všechny spolužáky-kamarády a mnohokrát nám předvede svou odvahu. César nám zase vyštěká, jak to chodí v psí škole, co se tam psí žáci vlastně učí a jak se plní psí domácí úkoly. Často nebývají vůbec jednoduché…


Ivona Březinová nám svou knihu připomněla, jak je důležité, mít kolem sebe přátele, na které je spolehnutí. A Julin to štěstí má – vedle prima spolužáků mu pomáhá skvělý čtyřnohý kamarád César. A nejen díky Césarovi tento malý kluk na vozíku si může užívat stejně, jako děti bez handicapu.
Kluk a pes je výtečná kniha pro společnou četbu ve třetí třídě. Určitě bude bavit holky i kluky a navíc, je plná podnětů k následným debatám o textu.

Název: Kluk a pes
Autor: Ivona Březinová
Ilustrace: Eva Švrčková
Nakladatelství: Albatros, 2011

Foto: Monika Váňová, Albatros