Dominik Dán – Cela 17

V dubnu letošního roku vyrazil ke svým českým čtenářům třetí kriminální román slovenského autora Dominika Dána. Po vloni vydaných Kapitánovi Smrt (jaro 2010) a Bestii (podzim 2010) přichází nakladatelství XYZ s Celou 17. A opět nás čeká napínavý román odehrávající se v důvěrně známém prostředí. Dominik Dán – autor s utajenou identitou – zpracovává kriminální případy, které se odehrály v nedávné době na Slovensku a dokonce i v Česku.


Všechny jeho romány jsou bravurně napsané, voní syrovostí příběhů, bezpečnou znalostí práce kriminalistů a berou dech svou gradací. Nesmíme zapomenout ani na autorův drsný smysl pro humor, se kterým se setkáváme téměř na každé stránce. Při čtení se tak bavíme, bojíme a někdy až nevěříme. Nakonec jsme pyšní, že i »u nás« jsou fachmani, kteří dokážou vyšetřit zapeklité kauzy, aniž by potřebovali přístroje z NASA, jak tak často vídáme v oblíbených seriálech typu »kriminálka odněkud«. Proto není divu, že Dominik Dán vítězí u slovenských čtenářů a drží se na špičce žebříčku čtenosti už několik let. Jeho fanoušci vždy čekají netrpělivě na další román.


Myslím si, že brzy si najde své věrné i v Českých zemích. Všechny dosud vydané romány v češtině (překlad Josef Šmatlák) jsou strhující, nutí vás číst příběh na jeden zátah, nepustí vás od stránek. Celou dobu budete držet palce sympatickému blonďákovi Krauzovi, který má čuch na případy. Když zavětří, běží po stopě a nepustí se jí, dokud neusvědčí vraha. Neposlouchá nadřízené a leckdy pátrá na vlastní pěst, v čemž mu sekundují jeho kolegové. A často jim jde i o holý život.


V Cele 17 nás čekají vlastně případy dva – vražda muže o Štědrém večeru a případ odsouzeného docenta matematiky Kamila Puskailera, který byl odsouzen za podivných okolností k vraždě vlastní ženy. První násilnou smrt vyšetří Krauz se svými kolegy raz dva, v druhém případě pátrají na vlastní pěst, protože indicie se jim zdají víc než podezřelé. Krauz opět jde za svým nehledě na mínění a rozkazy nadřízených…
Silný, mnohavrstevný detektivní román vás zcela pohltí. A pokud jste nečetli předchozí romány Dominika Dána, vrhnete se na ně a budete netrpělivě čekat na nové. Slovenští milovníci krimi románů se mají líp – ti si mohou vybrat už z dvanácti knih a další autor právě chystá.

Název: Cela 17
Autor: Dominik Dán
Překlad: Josef Šmatlák
Nakladatel: Nakladatelství XYZ, 2011

Foto: Nakladatelství XYZ