Categories: Knihy

Charles Dickens – Kronika Pickwickova klubu

Spisovatel Charles Dickens (1812 – 1870) je nejvýznamnějším a nejpopulárnějším představitelem viktoriánského románu a jedním z největších realistických autorů první poloviny 19. století. Mnohé Dickensovy knihy se proslavily i v našich končinách, a tak není divu, že během několika uplynulých týdnů znovu vyšly tři jeho přední tituly v českém překladu. Po románech Oliver Twist a David Copperfield se na pultech objevila i Kronika Pickwickova klubu.


Toto základní dílo světové humoristické literatury vypráví o osudech pana Pickwicka, jeho tří přátel a sluhy, kteří cestují po anglickém venkově. Líčení lapálií pánů Pickwicka, Snodgrasse, Tupmana a Wellera původně vycházelo v devatenácti sešitech během let 1836 až 1837. I v tomto veselém čtení však pozorný čtenář nalezne zárodky kritiky sociální nespravedlnosti, díky které se stal autor tak proslulým.
Mimochodem – Dickensova cesta ke slávě nebyla snadná. V dětství žil v bídě, jeho otec byl úředník, který se po přestěhování rodiny do Londýna ocitl ve vězení pro dlužníky. Dickens si musel sám vydělávat na živobytí. Jako desetiletý chlapec pracoval v továrně na leštidla na boty. Později, když zvládl těsnopis, pracoval jako písař.
Od svých dvaceti let působil v listu Morning Chronicle. Svou literární dráhu zahájil roku 1833 drobnými časopiseckými črtami a povídkami, vydávanými pod pseudonymem Boz, v nichž zachycoval londýnské prostředí a postavy i z nižších společenských vrstev. Tyto jeho práce plné humoru a vtipu si čtenáři oblíbili natolik, že se rozhodl pustit se do větších prací.
Když roku 1836 své črty vydal knižně, dostal od nakladatele objednávku právě na Kroniku Pickwickova klubu. Bylo to jeho první rozsáhlé dílo a proslavilo jej. V témže roce se Dickens oženil s Catherine Hogarthovou, dcerou svého přítele George Hogartha, se kterou měl deset dětí.
Z nuzných poměrů se Dickens díky své houževnatosti a vytrvalosti vypracoval na skutečnou hvězdu literárního nebe. Byl slavný nejen v Evropě, ale i v USA. Po návratu ze své druhé pracovní cesty do Ameriky, kde absolvoval sérii autorských čtení, se již necítil dobře. Ztrácel paměť a měl první příznaky mrtvice, které roku 1870 podlehl.
Román Kronika Pickwickova klubu – stejně jako tituly Oliver Twist a David Copperfield – po letech »oprášilo« pražské nakladatelství Omega. Výchozím textem pro vydání této knihy je vydání z roku 1946 – nakladatelství Rudolf Kmoch Praha. Redakce nakladatelství Omega však texty sjednotila a pravopisně přizpůsobila současnému spisovatelskému úzu, zachovala přitom v maximální míře autorovy jazykové a stylistické zvláštnosti.

Počet stran: 824, cena: 279,- Kč

Více informací na: www.knihyomega.cz

Foto: Nakladatelství Omega

Jana Dořičáková

Recent Posts

Knižní bestseller Má dcera Iveta o Bartošové je opět v prodeji

Iveta Bartošová byla fenomén. Její životní příběh by vydal na pořádně tlustý román, který by…

3 týdny ago

Gerhard Klügl – Aura chirurgie

Zážitky z terapií, úvahy autora, jeho vlastní cesta, souvislosti a práce, kterou s chirurgickými nástroji vykonává v auře…

1 měsícem ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí

Velmi mnoho karet je ve stylu odnímání toho, co nám již neslouží, o zpracovávání strachu…

1 měsícem ago

Album Ve jménu lásky Ivety Bartošové po čtvrt století opět v prodeji

Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Získala…

1 měsícem ago

Vít Vencl – Pohřbeni zaživa

„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla…

2 měsíci ago

Po Extraktorech míří k zahraničním divákům také Zlatá labuť

Výpravný romantický seriál odehrávající se na pozadí událostí roku 1939 se dostal do portfolia významného…

2 měsíci ago