Beryl Bainbridgeová – Dívka v puntíkových šatech

V nakladatelství Jota právě vychází novinka ze Zlaté edice: Beryl Bainbridgeová – Dívka v puntíkových šatech. Příběh vražedné pomsty a naděje, jež nakonec pohasla. Píše se rok 1968 a v amerických městech vládnou pouliční bouře za lidská práva černochů. Před pár dny zastřelili Martina Luthera Kinga a schyluje se k prezidentským volbám.


Dívka v puntíkových šatech, poslední román z pera britské spisovatelky a držitelky řady významných ocenění za literaturu Beryl Bainbridgeové, vypráví o cestě mladé Angličanky Rose ze státu Maryland až do Los Angeles v Kalifornii s cílem najít jistého doktora Wheelera. Kdo je však tento tajemný muž a co mu potřebuje vyřídit Rosin spolucestující Harold Grasse, který veze Rose svým karavanem?
Osudy hrdinů se odehrávají na pozadí politických událostí plných nadějí i zklamání, víry v lepší budoucnost i strachu ze smrti, jež může přijít kdykoli. Před blížícími se primárními volbami rozjíždí svou kampaň mimo jiné i Robert Kennedy, bratr zavražděného JFK. Najde Rose mezi členy Kennedyho doprovodu svého doktora Wheelera dřív, než tajemný muž ve žlutém svetru provede svůj hrůzný čin? Když potom padne poslední výstřel, naděje většiny Američanů na novou demokratickou zemi pohasnou.
Svižně utkané vyprávění kořeněné jemným anglickým humorem je zároveň posledním i vrcholným dílem spisovatelky Beryl Bainbridgeové. Na díle průběžně pracovala čtyřicet let a spěšně jej dokončila až těsně před svou smrtí. Jako inspirace a předloha jí posloužil krátký novinový výstřižek, na jehož základě rozvinula svěže utkanou fikci vrcholící do historicky pravdivé pointy. Osudy fiktivních hrdinů jsou zasazeny do nepokojné atmosféry plné uskutečněných i hrozících atentátů.

pevná vazba s přebalem / 168 stran / 248,- Kč

O autorce
Anglická spisovatelka Beryl Bainbridgeová (1932–2010) je držitelkou ceny Whitbread Awards za nejlepší prózu roku 1977 a 1996, byla pětkrát nominována na ocenění Man Booker Prize a zařadila se mezi padesát největších britských spisovatelů po roce 1945. Roku 2003 obdržela cenu Davida Cohena za literaturu. In memoriam jí roku 2011 udělila komise Booker Prize zvláštní vyznamenání.
„Dívka v puntíkových šatech se řadí k nejlepší fikční tvorbě Beryl Bainbridgeové. Vyprávění má nádech ponurosti a strachu, ale nechybí mu ani anglický humor.“
Paul Bailey, Independent

Foto: Nakladatelství Jota