Archie Brown – Vzestup a pád komunismu

V Nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Literatura faktu a military od Archie Browna Vzestup a pád komunismu. Hutný přehled vývoje politického hnutí, jež se tragickým způsobem podílelo na utváření dějin 20. století. Autor popisuje vývoj od analýzy zrodu myšlenky komunismu k ruské revoluci až k prvním rokům bolševického zřízení v Sovětském svazu.


Zaznamenává mimo jiné Trockého předpověď vzniku diktátorského režimu, líčí represe Stalinovy policie, která v letech 1937–38 pozavírala téměř 1,7 milionu lidí a nejméně 818 000 jich popravila. Čtenář se dozví fascinující podrobnosti o nástupu komunistických režimů v dalších zemích, a to nejen evropských. Zachycen je jejich další vývoj a nechybí samozřejmě ani kapitola věnovaná Pražskému jaru.
Závěrečná část knihy se podrobně zabývá koncem sovětského systému, jak byl připravován za zavřenými dveřmi Kremlu, a následným zhroucením komunistické vlády v mnoha vazalských státech i nezamýšlenými důsledky tohoto vývoje, například sjednocením Německa. Z hluboké analýzy příčin pádu komunismu vyvstává otázka: Co z ideologie komunismu přežívá dodnes? Brownův Vzestup a pád komunismu kritikové považují za politickou analýzu nejvyšší kvality.
Archie Brown (celým jménem Archibald Haworth Brown, narozen 10. května 1938) je britský politolog a historik, se stal v roce 2005 emeritním profesorem Oxfordské univerzity, kde působil jako profesor politologie a ředitel Centra pro ruská a východoevropská studia na St. Antony College. Brown je autorem řady knih zabývajících se sovětskou a komunistickou politikou, jeho titul Faktor Gorbačov, vydaný v roce 1996, získal cenu W. J. M. Mackenzieho udělovanou britskou Asociací politických studií jako »nejlepší kniha roku v oblasti politických studií«.

Foto: Jota.cz