Anne Holtová – Smrt démona

V Nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie – Nord krimi: Anne Holtová – Smrt démona. Třetí díl ze série s inspektorkou Hanne Wilhelmsenovou.


Román Smrt démona je třetí knihou norské autorky, v níž se setkáváme s policejní vyšetřovatelkou, tentokrát už vrchní komisařkou, Hanne Wilhelmsenovou. Spolu se svým svérázným kolegou Billym T. se pokouší odhalit pozadí brutální vraždy spáchané v dětském domově v Oslu. Zatímco policisté pátrají po motivu činu a snaží se vyřešit typickou záhadu »zamčeného pokoje«, vyplouvají na povrch temné stránky zdánlivě bezproblémových vztahů mezi zaměstnanci domova. Paralelně s průběhem vyšetřování se odvíjí druhá dějová linie, jejímž hrdinou je dvanáctiletý Olav, umístěný do domova proti své vůli a trpící jednak jistým druhem hyperaktivity, ale také nepotlačitelnou nenávistí vůči svému okolí…

***
Anne Holtová vrací na scénu Hanne Wilmhelsenovou i její kolegy z norské kriminální policie a nechává je čelit dalším zločinům. Přesvědčivě vykresluje pracovní podmínky kriminalistů, které mají k ideálu daleko. Během pátrání po stopě vraha ovšem vyplavou na povrch také temné proudy lidských povah, často ovládající naše uvažování a konání, i když si to nechceme připustit.

pevná vazba s přebalem, 240 stran, cena: 298,- Kč
Originální název: Demones død
Přeložila: Klára Winklerová
Vychází i jako e-kniha

O autorce:
Anne Holtová se narodila v roce 1958 v Larviku. Po studiích práv pracovala u policie, v televizním zpravodajství, jako advokátka, dokonce byla několik měsíců norskou ministryní spravedlnosti. Žije v Oslu se svou partnerkou a dcerou. Je autorkou 17 románů (z toho 8 v sérii s Hanne Wilhelmsenovou), píše také pro děti. Její knihy byly přeloženy do 30 jazyků po celém světě, v poslední době slaví velký úspěch ve Spojených státech amerických. Za román Požehnáni ti, kdož žízní obdržela cenu Rivertonprisen (a v letech 2001–2003 předsedala organizaci, která tuto cenu uděluje), za další pokračování Smrt démona cenu Bokhandlerprisen a v roce 2001 bylo její dílo oceněno nakladatelskou cenou Cappelenprisen.

„Anne Holtová je kmotrou moderního norského kriminálního románu.“
Jo Nesbø

Již vyšlo:
SLEPÁ BOHYNĚ
1. díl ze série s inspektorkou Hanne Wilhelmsenovou

Jednoho podzimního dne je v Oslu nalezen zavražděný narkoman Ludvig Sandersen. Případ nebudí nijak zvláštní pozornost a jeho vyšetřováním jsou pověřeni inspektorka Hanne Wilhelmsenová a policejní prokurátor Håkon Sand. V krátké době však dojde k dalším nečekaným událostem: nejprve se na policii sám přihlásí pachatel vraždy a vzápětí je ve svém bytě nalezen mrtvý Sandersenův advokát. Policisté hledají důkazy a souvislosti, bloudí ve slepých uličkách, ale pomalu začínají odhalovat obraz důmyslně fungující drogové mafie. Případ se postupně rozrůstá do nečekané šíře a ukazuje se, že prsty této organizace jsou vskutku dlouhé – zasahují jak do policejních složek, tak do nejvyšších kruhů společnosti.

POŽEHNÁNI TI, KDOŽ ŽÍZNÍ
2. díl ze série s inspektorkou Hanne Wilhelmsenovou

Léto ještě ani nezačalo, ale Oslo se dusí úmorným vedrem – a také policie zažívá jedno z nejpernějších období své historie. Valí se na ni přímo epidemie znásilnění, jedna studentka byla přepadena dokonce ve dveřích svého bytu. A navíc série záhadných »sobotních masakrů«. Inspektorka Hanne Wilhelmsenová a její kolegové nevědí, kam dřív skočit. Jako by každý z nich neměl i své osobní problémy! Muži a ženy zákona dělají, co mohou, ale veřejnosti to nestačí. Je jen otázkou času, kdy někdo ze spořádaných občanů vezme spravedlnost do vlastních rukou…

Foto: Nakladatelství Jota