Aharon Appelfeld – Květy temnoty

„Židy a kur.y budou pronásledovat vždycky!“ píše v knize Květy temnoty Aharon Appelfeld. Tento jedinečný a lehce kontroverzní román z nakladatelství Plus je smutnou paralelou autorova vlastního života. Stejně jako jemu se v osmi letech podařilo uprchnout z koncentračního tábora a musel se skrývat v lesích, tak i v Květech temnoty se židovský chlapec Hugo skrývá před nacisty u ukrajinské prostitutky. Silný příběh, který se pohybuje na hraně mezi hlubokou smyslností a nepochopitelnou brutalitou, vychází česky poprvé. Aharon Appelfeld je uznávaným a ceněným autorem, napsal kolem třiceti románů, povídek a esejů, které mají jeden základ – holocaust.


Květy temnoty vychází v edici Pestrá řada, v níž nakladatelství Plus vydává literární skvosty světově uznávaných autorů, kteří již obstáli ve světě literatury a získali různá literární ocenění. Centrem zájmu Aharona Appelfelda je holocaust, který sám prožil, a všechny lidské tragédie i zoufalství, všechny pocity i traumata do sebe absorboval velmi hluboce a citlivě. „Ve všech svých dílech si kladu otázku, kdo je to lidská bytost. A dodnes na ni nedokážu jednoznačně odpovědět. Zabývám se hlavně oběťmi, pro mne vrahové neexistují. Vrazi, kteří vybudovali koncentrační tábory po celé Evropě, nepatří k lidským bytostem,“ říká Aharon Appelfeld.
Květy temnoty vypráví příběh židovského chlapce Huga, jehož matka se nehodlá smířit s tím, že by ho mohli nacisté odvézt do koncentračního tábora. Rozhodne se, že Huga ukryje u své přítelkyně z mládí, Ukrajinky Mariany. Ta se živí jako prostitutka a ve svém pokojíku přijímá zákazníky především z řad nacistických vojáků. Hugo, ukrytý v kumbále za pokojíkem, tak může jen tiše naslouchat dění kolem sebe a v představách si zhmotňovat zážitky z minulosti a rozmlouvat se svými blízkými. Časem však i ti z jeho snů zmizí a jeho city ovládne láska k Marianě. Po válce se s příchodem Rudé armády jejich role obrátí: teď je v nebezpečí Mariana, jež sloužila Němcům.

Foto: Nakladatelství Plus