Utrpení mladého Goetha míří do kin ve snímku Goethe!

Životní osudy německého velikána a jedné z kanonických postav evropského preromantismu Johanna Wolfganga Goetha přibližuje snímek Goethe! režiséra Phillippa Stölzla. V komorním dramatu, které osvětluje, nakolik mohou osobní peripetie ovlivnit a nasměrovat vlastní uměleckou tvorbu se objeví známé tváře mladého německého filmu jako Andreas Fehling nebo Moritz Bleibtreu.


Německo, rok 1772. Mladý student práv a začínající básník Johann Wolfgang Goethe neprožívá zrovna šťastné období. Byl vyhozen z důležité zkoušky z práv a jeho otec ho pošle pracovat k Říšskému komornímu soudu do Wetzlaru, s cílem „vyhnat mu tu jeho poezii z hlavy“. Ve své nové profesi se ale rozervaný romantik osudově a nešťastně zamiluje – jeho vyvolenou je mladá dívka z chudých poměrů Lotte Buff, kterou si má brát Goethův nadřízený Albert Kestner. Zdrcený Goethe se uchyluje k psaní a své zlomené srdce si vylije do románu Utrpení mladého Werthera, který vystihne pocity celé generace a zajistí mu nesmrtelnou slávu.


Film Goethe! ukazuje Goetha v poněkud jiném světle, než jej coby velikána německé literatury známe z čítanek a učebnic – jako mladého srdcerváče a člověka neochotného podřídit se usedlým konvencím své doby. Česká premiéra dramatu o dospívání jednoho nečekaného rebela a myšlenkovém počátku hnutí Sturm und Drang v režii Phillippa Stölze, ve kterém se představí Andreas Fehling, Moritz Bleibtreu a Miriam Stein, je naplánována na 27. října 2011. Film Goethe! bude před svou distribuční premiérou uveden na festivalu německých filmů Das Film Fest 2011.

Původní název: Goethe!
Země původu: Německo
Žánr: Drama
Režie: Philipp Stölzl
Hrají: Alexander Fehling, Moritz Bleibtreu, Volker Bruch, Burghart Klaußner, Miriam Stein
Scénář: Philipp Stölzl, Christoph Müller, Alexander Dydyna
Kamera: Kolja Brandt
Střih: Sven Budelmann
Hudba: Ingo L. Frenzel
Producent: Christoph Müller, Helge Sasse
Světová premiéra: 14. 10. 2010
Domácí premiéra: 27. 10. 2011
Délka: 100 minut

Podívejte se na trailer k filmu:

Foto: www.hce.cz