Přijďte na výstavu k filmovému trháku Tři bratři

Včera proběhla v barrandovských studiích vernisáž výstavy o vzniku úspěšného snímku Jana a Zdeňka Svěrákových Tři bratři. Interaktivní formou představí filmové dekorace, kostýmy a rekvizity. K vidění bude v novém výstavním prostoru Barrandov Studia. Veřejnosti se expozice otevře 11. září.


Nápad k výstavě, která divákům přiblíží hudební pohádku Tři bratři, vznikl už během jejího natáčení. „S Janem Svěrákem jsme se shodli, že by byla škoda neukázat divákům takové artefakty jako originální kostýmy či části dekorací. Expozice představí to, co by za normálních okolností zůstalo ležet ve skladech nebo se rozpůjčovalo na další projekty,“ vysvětluje Petr Tichý, místopředseda představenstva Barrandov Studia.
„Svět příběhu, který existuje za filmovým plátnem, je dokonalá iluze, do níž může divák vstupovat svými pocity, ale nemůže se v ní zastavit, rozhlédnout, natož se něčeho v tom iluzorním světě dotknout. A čím fantasknější svět příběh ukazuje, tím je taková touha větší,“ říká Jan Svěrák. „Filmová výstava je možností, jak se do světa iluze vypravit, spatřit jeho fragmenty na vlastní oči a třeba se jich i dotknout. Na obřího vlka ale prosím nesahejte, je křehký.“
V budově Starých hal Barrandov Studia vznikl pro účel této expozice výstavní prostor, který zaplnily architektonické prvky renomovaného filmového architekta Jindřicha Kočího. „Když mě s touto nabídkou Barrandov Studio oslovilo, bez rozmýšlení jsem kývl. Je to práce na hezké téma určená pro děti a jejich rodiče. Netušil jsem však, jak obtížná a náročná bude. Pečlivě jsem zvažoval každý krok a snažil se výstavní dekorace co nejvíc přizpůsobit těm filmovým,“ uvádí Kočí.
Expozice vychází z návrhů architekta filmu Jana Vlasáka. Uvidíme zde například interiér chaloupky, v níž bydlela Maruška z pohádky O dvanácti měsíčkách, zámeckou bránu ze Šípkové Růženky prorostlou trním a chybět nebude ani vlk z pohádky o Červené Karkulce.
Expozicí se prolínají rovněž kostýmní originály podle návrhů výtvarnice Simony Rybákové, které vznikly v krejčovských dílnách Barrandov Studia. „Naši krejčí nad nimi strávili téměř 900 hodin, což bylo dáno jak nápaditostí jejich návrhů, tak výběrem kvalitních materiálů vyžadujících specifické zpracování,“ říká Věra Krátká, vedoucí barrandovského Fundusu.
Cílem výstavy je, aby mohl návštěvník uprostřed filmových dekorací nahlédnout do zákulisí natáčení a filmové výtvarnictví si i doopravdy »osahat«. Připravena je proto také řada hravých interaktivních prvků, které přitom nejsou určeny zdaleka jen dětským návštěvníkům. Diváci si například budou moct nakreslit vlastní storyboard nebo se podívat na to, jak vznikaly digitální efekty.
Součástí expozice jsou velkoformátové fotografie a panely s dalšími informacemi o vzniku filmu a průběhu jeho natáčení, které čerpají převážně z knihy Příběh filmu Tři bratři Darka Šmída.

OTEVÍRACÍ DOBA
PRO VEŘEJNOST

ČTVRTEK 10:00–18:00
VÍKENDY 10:00–16:00

PRO OBJEDNANÉ SKUPINY
PONDĚLÍ–PÁTEK 10:00–16:00

Informace a objednávky na 3bratri@barrandov.cz

Za 4.víkend Tři bratry vidělo v kinech 385 172 diváků a rádio Impuls písničku Tomáše Kluse Když si tě dívko představím nominovali na cenu Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls v roce 2014 v rámci Českého slavíka:

Foto: Bioscop