Paul Potts a jeho Životní šance

Životní šance vypráví skutečný příběh outsidera, který vyhrál historicky první soutěž Británie má talent v roce 2007. Z obtloustlého prodavače telefonů s minimálním sebevědomím a s mnoha kopanci od života se během několika večerů proměnil v operní hvězdu, miláčka publika a národního hrdinu. Nyní jsme ho mohli vidět v Praze na Plese v Opeře a navíc jeho příběh inspiroval natočení filmu Životní šance, který bude mít nyní premiéru.


Paul Potts (James Corden) si už jako malý kluk musel zvyknout na to, že pro své spolužáky je vděčným terčem šikany. Nejenže byl tlustý a chudý, takže nosil školní uniformu do školy, kde všichni ostatní nosili džíny a značkové mikiny. Nejenže měl to příšerné jméno – Paul Potts znělo až příliš podobně jako jméno kambodžského diktátora Pol Pota, které v době jeho dětství každý den zaznívalo v televizních zprávách. Ale navíc se zamiloval do opery, tedy hudebního žánru, který v průmyslovém zapadákově ve Walesu, kde vyrůstal, vzbuzoval jenom údiv a posměch.


„V té době se šikana ve školách nebrala moc vážně,“ říká skutečný Paul Potts, předobraz hlavního hrdiny. „A když jste to řekli učitelům, bylo to ještě horší. Poradili vám jenom: ,Nevšímej si jich a oni s tím přestanou.ʻ Problém byl v tom, že nepřestali nikdy. Jednou jsem se těch kluků zeptal, proč mě pořád pronásledují. Jenom se smáli a odpověděli: ,Prostě proto, že ty jsi ty.ʻ“ Zpívání árií pro něj byl jediný únik. „Když jsem zpíval, byl to jediný okamžik, kdy nikdo neříkal, jak mě nesnáší a jak smrdím. Zpívání mi dalo prostor, kde jsem mohl být sám sebou.“


Osud smolaře ho neopouštěl ani v dospělosti. Našel si sice práci jako prodavač mobilních telefonů a na internetovém chatu potkal svou budoucí ženu (Alexandra Roach), ale vypadalo to, že sen stát se operním pěvcem se mu nikdy nesplní. Když se dostal na operní workshop do Benátek, do háje ho poslal sám velký Luciano Pavarotti.
Ale ukázalo se, že čím klopotnější je cesta k úspěchu, tím větší má šanci, že televizní publikum si ho zamiluje. V soutěži Británie má talent obstál před obávaným Simonem Cowellem (představte si britskou a ještě trochu drsnější obdobu Jara Slávika), diváci ho poslali až do finále a nakonec se stal absolutním vítězem a hvězdou, která do dnešního dne prodala na pět milionů hudebních nosičů.


Filmu Životní šance se ujal režisér David Frankel, podepsaný pod skvělými komediemi Ďábel nosí Pradu a Marley a já. Pro hlavní roli vybral Jamese Cordena, sympaťáka z filmů Gulliverovy cesty a Tři mušketýři. James Corden musel kvůli roli nabrat pár kilogramů a celé dva měsíce před začátkem natáčení strávil s falešným „rozbitým“ chrupem nasazeným na své vlastní zuby. Navíc samozřejmě chodil na lekce operního zpěvu, i když ve filmu uslyšíte hlas skutečného Paula Pottse.
„Pochopil jsem, že nebýt cool, ale jít si za svým snem, je ta nejvíc cool věc na světě,“ říká o své roli James Corden.

Na památné vystoupení Paula Pottse se můžete podívat zde:

Životní šance – každý může dostat svou!
Příběh, který poslal celý svět do kolen a dal naději všem, kterým život rozdal jen nízké karty. Životní šance je britská komedie, která má sílu Popelky a humor Billy Eliota. V historicky první sérii televizní show Británie hledá talent předstoupil před krutou porotu a nepřátelské obecenstvo Paul Potts. Nevzhledný, jako exot ohlásil, že zazpívá operní árii a ve svých čtyřiceti letech sklidil to, co doposud od života – výsměch a kopance. Naposledy. Paul Potts začal zpívat árii z Pucciniho opery Turandot a jeho život se v té vteřině navždy změnil. Za pár okamžiků mu uslzená porota ležela u nohou a diváci nadšeně aplaudovali.


Soutěž nakonec oproti všem předpokladům a sázkovým kurzům vyhrál, jeho operní vystoupení shlédlo na YouTube 120 milionů lidí, operní album, které následně vydal, se stalo nejprodávanější deskou v několika zemích světa. A na začátku byl jen drzý tlusťoch, který chtěl veřejně zpívat operu.
Režisér David Frankel je podepsaný pod skvělými komediemi Ďábel nosí Pradu a Marley a já. Pro hlavní roli si vybral Jamese Cordena, sympaťáka z filmů Gulliverovy cesty a Tři mušketýři. James Corden musel kvůli roli nabrat pár kilogramů a celé dva měsíce před začátkem natáčení strávil s falešným »rozbitým« chrupem nasazeným na své vlastní zuby. Navíc samozřejmě chodil na lekce operního zpěvu, i když ve filmu uslyšíte hlas skutečného Paula Pottse.
„Pochopil jsem, že nebýt cool, ale jít si za svým snem, je ta nejvíc cool věc na světě,“ říká o své roli James Corden.

Životní šance
One Chance

USA – 2013
premiéra: 13. února 2014
Scénář: Justin Zackham
Režie: David Frankel
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Theodore Shapiro
Hrají: James Corden, Alexandra Roach, Julie Walters, Colm Meaney, Mackenzie Crook, Stanley Townsend
doporučená přístupnost: od 12 let
žánr: autobiografie, komedie, drama
barevný, české titulky, 103 minut

Foto: BONTONFILM