Odcházení

Už ve čtvrtek 24. března 2011 bude mít premiéru film Václava Havla Odcházení. Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domácí i zahraniční scény. Setkání Václava Havla s filmovou režií, řečeno jeho slovy – v závěru jeho veřejné kariéry – je poněkud symbolické.


Jeho rodina, především v osobě jeho strýce Miloše Havla, je úzce spojena s rozvojem československého filmu a vybudováním domácího filmového průmyslu v období první republiky, sám autor odmalička toužil stát se filmovým režisérem, dobové poměry však mu zmařily jak studium, tak naplnění této dlouholeté touhy. Zároveň je to poprvé, kdy Václav Havel bude svou autorskou vizi sám interpretovat.
„Divadelní hra je jakýsi polotovar, který autor nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém,“ říká Václav Havel a dodává vysvětlení, proč se rozhodl zkusit filmovou režii. „Myslím, že autor to má pokorně snášet. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má psát romány a ne divadelní hry. Poté, co mnohá desetiletí se mé hry takto hrají, pocítil jsem chuť konečně interpretovat sám sebe. A navíc filmem, což pro mne znamená určitou vnitřní satisfakci. Původně a vlastně celý život jsem chtěl být hlavně filmařem. A teď se mi to snad splní.“


Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých.
Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne.


Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnejsim světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké »společensko-kulturní centrum«.
Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy.


I když na film Odcházení vyšly rozporuplné kritiky, které většinou Václava Havla jako režiséra nešetřily a vyčítaly mu, že do filmu obsadil svou ženu, bratra, psa i hromadu kamarádů, snímek určitě stojí za vzhlédnutí. V podstatě jedinou kaňkou na Odcházení i neposkvrněné pověsti velmi bohatého ex-prezidenta Havla je fakt, že film mimo jiné financoval jako producent podnikatel Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou, která je ředitelkou soutěže krásy Česká Miss. Kontroverzní podnikatel Bakala s celou rodinou totiž ani nežije v České republice a mimo jiné je mu dodnes vyčítána jeho kauza s havířskými byty.

Obsazení
Josef Abrhám – Rieger
Dagmar Havlová – Irena
Vlasta Chramostová – babička
Eva Holubová – Monika
Tatiana Vilhelmová – Vlasta
Jan Budař – Albín
Ivana Uhlířová – Zuzana
Jiří Lábus – Hanuš
Oldřich Kaiser – Viktor
Barbora Seidlová – Bea
Stanislav Zindulka – Osvald
Jiří Macháček – Jack
Stanislav Milota – Bob
Miroslav Krobot – Knobloch
Jaroslav Dušek – Klein
Jiří Bartoška – 1. strážník
Karel Beseda – 2. strážník
Marián Labuda – 3. strážník
Michal Novotný – 4. strážník
Pavel Landovský – kočí
Ivan M. Havel – 1. Spáčil
Martin Palouš – 2. Spáčil

Odcházení
Žánr filmu: Drama
Délka: 105 min.
Režie: Václav Havel

Podívejte se zde na trailer k filmu Václava Havla Odcházení:

Foto: www.ceskatelevize.cz