Letní úspěchy našich filmů na zahraničních festivalech

Koprodukční filmy České televize se rozletěly do světa a jsou v něm úspěšné: tuto neděli získal hraný dokument Nickyho rodina diváckou cenu v Montrealu, filmové drama Lidice bylo nominováno na Evropské filmové ceny, novátorský Alois Nebel bude promítán na prestižním filmovém festivalu v Benátkách a míří do Toronta.


Nickyho rodina
Česko-slovenský film Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče, vyrobený v koprodukci s Českou televizí, boduje na všech festivalech, kterých se zúčastní. 28. srpna získal diváckou cenu za nejlepší dokument v Montrealu. Snímek Nickyho rodina soutěžil spolu s dalšími 53 dokumentárními filmy v sekci Dokumenty světa na 2011 Montreal World Film Festival, který patří mezi nejprestižnější světové »A« festivaly. Film získal diváckou cenu za nejlepší dokumentární film spolu se švédsko-ruským filmem.
„Náš americký distribútor Menensha Films mne a Patrikovi Paššovi hneď volal, gratuloval a potvrdil nám, že pripravuje veľkú distribúciu filmu v USA. Teraz je pred nami niekoľko veľkých prestížnych premiér, z ktorej sa najviac teším tej londýnskej, lebo sa jej zúčastní sám Nicholas Winton, kterému už nabieha 103. rok a stále je v perfektnej kondícii,“ svěřil se Matej Mináč.
Příběh Nicolase Wintona, zachránce šesti set českých židovských dětí za okupace, má své pokračování – dnešní mladí lidé hledají dobro v současném světě. Tajemství záchranné akce, která nemá v novodobé historii obdoby, je konečně plně odhaleno. V hraných rekonstrukcích ožívají nově objevené příběhy zachráněných českých dětí a sira Nicholase Wintona. Film o tom, jak příklad jednoho člověka i po 70 letech dokáže inspirovat lidi a měnit dnešní svět.

Lidice
V těchto dnech zaznamenal úspěch i další velmi oceňovaný film, natočený v koprodukci s Českou televizí, Lidice. Snímek byl vybrán Radou EFA spolu s dalšími 39 evropskými filmy do 24. ročníku soutěže Evropských filmových cen (The 24th European Film Awards, evropská obdoba Oscarů).
„Pro nás je to opravdu velký úspěch,“ raduje se producent filmu Adam Dvořák. „Samozřejmě bychom byli šťastní, kdybychom se dočkali nějakého ocenění během slavnostního vyhlášení vítězů začátkem prosince v Berlíně, ale už jen fakt, že Lidice vybrali, je obrovský úspěch sám o sobě.“ Lidice do dnešního dne zhlédl v českých kinech obdivuhodný počet diváků – přes 400 000!

Alois Nebel
Horkou novinkou je i informace, že film v koprodukci společnosti Negativ a České televize Alois Nebel pojede z Benátek přímo do Toronta.
Účast na jednom z nejprestižnějších mezinárodních festivalů v Torontu (8. – 18. září) je pro český film Alois Nebel důležitá především proto, že tato akce je mj. označována jako »vstupní brána neamerických filmů pro severoamerický trh«. „Je skvělé, že nás zařadil do svého programu největší festival v Severní Americe, a to mezi dvacet pět filmů sekce Discovery,“ říká producent Pavel Strnad ze společnosti Negativ. Přímo na webových stánkách torontského festivalu je Alois Nebel popisován jako film, který »evokuje české filmy nové vlny 60. let – konkrétně Ostře sledované vlaky.«

Foto: Česká televize, www.aloisnebel.cz, www.filmlidice.cz