Legendární Barbar Conan je zpátky!

Do kin se vrací legendární Barbar Conan v nové osvěžující úpravě s novým příběhem, důkladnými bojovými scénami a v plnohodnotném 3D. Z kultovní komixové postavy se Conan vypracoval na ikonu stříbrného plátna. V novém nadupaném zpracování se v hlavní roli objeví Jason Momoa, který svou razancí a bicepsy směle konkuruje Arnoldu Schwarzeneggerovi z původní filmové verze z roku 1982. Vedle Momoy se v dobrodružné klasice objeví Ron Perlman, Rose McGowan nebo Rachel Nichols.


Postava barbara Conana se poprvé objevila v povídkách Roberta E. Howarda v roce 1932, Conan tak stál u zrodu žánru fantasy a o dvacet let předběhl neobyčejně populární knihy J. R. R. Tolkiena. Slávu si však vydobyl především jako hrdina komixů Franka Frazetty. Tvůrci filmu v čele s režisérem Nispelem se pustili do kompletního přepracování příběhu podle původních Howardových povídek, vizuálně se snažili přizpůsobit Frazettovu stylu.
Conanova touha po pomstě za smrt jeho rodičů se záhy promění v odhodlání zachránit národy Hyborie před mocnými silami zla. Krutý boj s nelítostnými nepřáteli se proplétá se souboji s odpornými monstry, jedinou nadějí na vysvobození Hyborie ze spárů zla zůstává Conan a jeho síla a odvaha. Snímek Barbar Conan uvede do kin 18. srpna 2011 společnost Hollywood Classic Entertainment.

Zajímavosti k filmu
Režisér Marcus Nispel vnímá původního film Johna Milia jen jako část z velkolepého conanovského fantasy světa. „Nechtěli jsme z Conana udělat pouze remake původního filmu. Snímek jsme chtěli uchopit nově, vycházeli jsme z celého kultu barbara Conana,“ říká Nispel, který má zkušenosti s převyprávěním klasik jako Texaský masakr motorovou pilou nebo Pátek třináctého. „Našim záměrem bylo vrátit se k mytologickému zobrazení Conana, jak byl popsán v povídkách Roberta E. Howarda. Snažili jsme se zkombinovat úctu k legendě s vynalézavostí,“ dodává.
Při obsazování hlavní role padl tvůrcům do oka Jason Momoa, který v tu dobu dokončoval natáčení seriálu Hra o trůny pro HBO. Momoa, z poloviny Havajec, z poloviny Ir, představoval vše, co si režisér a producent od svého Conana slibovali: živelnost, sebevědomí a nespoutanou energii.


Momoa sám si z dětství pamatuje komixového Conana od vizionářského výtvarníka Franka Frazetty. Jeho temné a smyslné kresby pomohly určit vizuální styl celého žánru fantasy. „Chtěli jsme Frazettův styl zachytit a převést na filmové plátno,“ shodují se Nispel a Momoa. „Prostředí působí špinavě a hrubě. Magicky, ale zároveň brutálně a drsně. To bylo naším cílem,“ popisuje hlavní výtvarník Chris August.
Velká část filmu byla natočena v Bulharsku. „Proč bychom měli vytvářet umělé digitální prostředí, když jsme měli k dispozici úchvatná místa jako obří jeskyně Prohodna nebo prales Pobiti?“ vysvětluje Nispel.
Do role Tamary, Conanovy společnice, byla obsazena Rachel Nichols (StarTrek, G. I. Joe). Mistryně bojových umění a přímý potomek králů zaniklého Acheronu je střežena v odlehlém klášteře, neboť její krev může probudit mocnou sílu Masky z Acheronu. Statečně bojuje po boku Conana při jeho náročné cestě za vysvobozením Hyborie ze spárů zla.
Conanovým úhlavním nepřítelem a terčem jeho pomsty je Khalar Zym, vrah jeho otce. Role se ujal Stephen King, jehož předpoklady pro ztvárnění záporného hrdiny jsme mohli ocenit ve velkofilmu Avatar, kde se nám představil jako podlý plukovník Quaritch. King popisuje Khalara Zyma jako „nejodpornějšího vojevůdce z celé Hyborie, který se ze všech sil snaží získat Masku z Acheronu, jež by mu pomohla získat nazpět jeho zesnulou manželku – a nesmrtelnost.“
Khalar Zymovou souputnicí v boji o absolutní moc nad Hyborií je jeho dcera Marique (Rose McGowan). „Marique je napůl člověk, napůl čarodějka. Je zlá, ale jen proto, aby dosáhla uznání a lásky svého otce,“ říká McGowan. „Jejich vztah mě fascinuje a dojímá. Líbí se mi, že dodává fantasy světu zvláštní náboj.“
Další příležitost předvést své charizma dostal skvělý Ron Perlman (Hellboy). Tentokrát své kouzlo osobnosti propůjčil Corinovi, otci Conana a vůdci kmene Cimmerianů. „Cimmerianové jsou bojovný kmen. Neustále válčí o území s ostatními kmeny,“ popisuje Perlman. „I Conanova matka je cimmerianská válečnice. Přestože je v pokročilé fázi těhotenství, bojuje stejně urputně jako ostatní vojáci. Když jí vidíte, je vám jasné, odkud pochází Conanovo odhodlání, síla a odvaha, “ dodává Laila Rouass, představitelka Conanovy matky.
„Conan na vás přenáší svoji vášeň pro napravování křivd, hájení spravedlnosti a boj za svoji pravdu,“ říká producent Danny Lerner. „Náš film dává divákům možnost prožít si tohle vše prožít v nadpřirozeném, mytickém světě.“

Trailer:

Foto: Hollywood Classic Entertainment