Jedna rodina, jedna louka, dvacet pět let, devět dětí…

Petr a Simona spolu žijí dvacet pět let. Mají devět dětí, se kterými bydlí v maringotkách na šumavské louce poblíž Sušice – bez televize a tekoucí vody. Autoritativní Petr sám sebe nazývá »profesionálním otcem« a své potomky vede ke svobodě a souznění s přírodou. Zároveň se je snaží chránit před škodlivým vlivem konzumní společnosti. Dokument debutující režisérky Evy Tomanové mapující život rodiny, která se rozhodla žít mimo běžné zvyklosti, vstoupí do tuzemských kin 21. května. „Mlčochovi jsou něco jako přírodní úkaz, vy se neseznamujete s nimi, nýbrž oni s vámi. Od první minuty, dávno před tím, než se mi podařilo získat jeho důvěru, mě Petr fascinoval svou opravdovostí, se kterou žije i s rodinou v drsných podmínkách již dvacet pět let. V rámci své vize naplnil život svých dětí nepohodlím a odříkáním. Vybudoval vlastní království, kde se snaží navázat na životy prapředků z předminulého století a znovuobjevit dávno zapomenuté rodinné hodnoty, jakými je například sounáležitost. Pochopit jejich život znamená zároveň zpochybnit ten svůj. Otázka, která mě pronásleduje již dvanáct let, zní, zda se děti dokážou a budou chtít vymanit z všeobjímajícího vlivu svého otce,“ říká režisérka Eva Tomanová.

Stále spolu_2
Děti Petra a Simony do školy chodí jen na přezkoušení – vysokoškolsky vzdělaní rodiče je učí doma. Rodinná soudržnost, která v dnešním západním světě už prakticky nemá obdoby, působí na první pohled idylicky. Při bližším pozorování však začínají vyvstávat pochybnosti. „Film Stále spolu zkoumá, jaká je cena za svobodný život stranou společnosti, a ptá se, zda existuje recept na ideální rodinu,“ dodává Tomanová.
„Alternativní způsob života, výchovy dětí, vzdělávání – to jsou pro mnoho z nás velmi aktuální témata k přemýšlení. Několik festivalových projekcí filmu Stále spolu už proběhlo a následné vášnivé diskuze potvrdily, že téma samotné vybízí k mnoha úvahám. Ať už si totiž o Petrovi a Simoně a jejich životních postojích myslíte cokoliv, je užitečné pokusit se hledat argumenty a zamyslet se tak nad ideálem rodiny v dnešní době,“ doplňuje šéf distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle.

Stále spolu_1
Producentem filmu je Jiří Konečný. Film vyrobila společnost Endorfilm v koprodukci s Českou televizí. Film Stále spolu měl světovou premiéru v soutěži debutů prestižní mezinárodní přehlídky dokumentárních filmů IDFA v Amsterodamu, kde získal nominaci na nejlepší film.

Na trailer k filmu Stále spolu se můžete podívat zde:

Stále spolu
ČR, 2015 | 75 minut | česká verze | přístupný

Foto: Endorfilm