Do kin vstupuje Měsíc Jupitera, thriller o superhrdinovi, který létá ulicemi Budapešti

Do českých kin přichází nevšední variace na příběhy o superhrdinech, thriller Měsíc Jupitera. Režisér Kornél Mundruczó se proslavil jako miláček festivalu v Cannes, jeho nejnovější snímek mu však vynáší srovnání s hollywoodskými autorskými režiséry a jejich prestižními velkofilmy, jako jsou Potomci lidí Alfonse Cuaróna či Vyvolený M. Nighta Shyamalana. Děj filmu se odehrává v blízké budoucnosti a vychází z reálné situace evropské uprchlické krize, do níž vnáší fantaskní prvek. „Originální a stylový průlet ulicemi Budapešti“ (The Film Stage), který „obrátí váš svět vzhůru nohama“ (Time Out) udivuje nápaditým scénářem i působivými scénami s létajícím hlavním hrdinou, při jejichž natáčení tvůrci využili klasický 35mm filmový materiál a pouhé minimum speciálních efektů. Měsíc Jupitera vstupuje do kin 26. dubna 2018.

Mesic_Jupitera_foto_1

Film vypráví příběh uprchlíka, který po zásahu policejní kulkou začne létat. Během přechodu hranic se mu ztratí otec, kterého se snaží ve zmatku ulic Budapešti najít. Průvodcem novým a nesrozumitelným světem mu je cynický lékař ve středních letech, který v jeho schopnostech vidí pouze vlastní zisk. Dynamická kamera a překvapivý způsob vyprávění dodávají univerzálnímu podobenství o hledání lepšího světa, dobru, zlu, víře a ztrátě iluzí velmi současný rozměr. Název snímku odkazuje k jednomu ze 67 známých měsíců Jupitera, a to Evropě. Pod její ledovou kůrou se pravděpodobně skrývá oceán slané vody, který by mohl být kolébkou nových forem života.

Mesic_Jupitera_foto_6

Štáb poletoval až 40 metrů nad ulicemi Budapešti

Měsíc Jupitera je natočený na klasický 35mm film za použití minimálního množství speciálních efektů. „Myslím si, že filmování by mělo být o zachycení reality. Výkon herce a jeho mimika před green screenem nikdy nebudou vypadat tak dobře, jako když ho necháte levitovat 30–40 metrů nad městem,“ říká Mundruczó. Pro film vznikl speciální závěsný systém, díky kterému mohli herec i kameramani doslova létat nad Budapeští. Kamera mnohdy sleduje postavy v dlouhých a do nejmenšího detailu promyšlených jízdách na rozsáhlém prostoru, které vyžadovaly dokonalou koordinaci mnoha desítek osob. „Tento film pro mě byl velkou výzvou, protože jsem nikdy dřív na tak velkých scénách nepracoval. Přišlo mi zároveň nesmyslné snažit se o imitaci scény s honičkou, kterou už perfektně natočil někdo jiný. Potřeboval jsem najít své vlastní řešení,“ dodává režisér.

Mesic_Jupitera_foto_8

Pátá premiéra Mundruczóa na filmovém festivalu v Cannes

Scenárista, filmový a divadelní režisér Kornél Mundruczó patří mezi tvůrce, kteří přispěli k obrodě současné maďarské kinematografie a růstu jejího významu v mezinárodním kontextu. Měsíc Jupitera je pátým režisérovým filmem v řadě, který měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2014 zde byl jeho film Bílý Bůh (2014) oceněn hlavní cenou v sekci Un Certain Regard. Mundruczó na sebe upoutal pozornost již předešlými krátkými i celovečerními filmy, když za snímek Šťastné dny (2002) získal Zlatého leoparda na filmovém festivalu v Locarnu a film Delta (2008) si z Maďarského filmového týdne odnesl nejvyšší ocenění.

Mesic_Jupietra_foto_9

Podívejte se na nový český trailer k filmu zde:

Synopse:

Napínavý thriller z blízké budoucnosti vypráví příběh uprchlíka, který po zásahu policejní kulkou k vlastnímu překvapení zjišťuje, že umí létat. Nepravděpodobný superhrdina v lidech probouzí strach i touhu po penězích, a v podmanivých kulisách Budapešti se začíná schylovat k přestřelkám a automobilovým honičkám. Dynamická kamera i překvapivý způsob vyprávění dodávají univerzálnímu podobenství o dobru, zlu, víře a ztrátě iluzí velmi současný rozměr. Miláček festivalu v Cannes, režisér Kornél Mundruczó, vizuálně působivým opusem potvrzuje svoji vizionářskou pověst.

MesicJupiteraSlide

Foto: www.aerofilms.cz