Do kin se chystá první evropský hraný 3D film Pina

Premiéra 3D filmu Pina režiséra Wima Wenderse zahájí 8. září 2011 druhý ročník Festivalu tanečních filmů v pražském kině Atlas. Předpremiéra filmu proběhne již na filmovém festivalu v Karlových Varech.


První evropský hraný 3D film Pina – Tančeme, tančeme, jinak jsme ztraceni (Dance, Dance Otherwise We Are Lost), který režisér Wim Wenders natočil jako poctu slavné německé choreografce Pině Bausch, zahájí 8. září v pražském kině Atlas druhý ročník Festivalu tanečních filmů. Ihned poté jej společnost 35MM uvede do českých kin. V předpremiéře tento strhující celovečerní snímek, který si odbyl svoji premiéru na letošním Berlinale a získal již několik cen, mohou vidět 3. a 7. července 2011 návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Festival tanečních filmů, který proběhne kromě kina Atlas v kině Světozor od 8. do 11. září 2011, představí krátkometrážní i celovečerní snímky v žánru dance for camera, dokumenty i umělecké záznamy jevištích provedení. Kolekce filmů představí tvorbu slavných choreografů – Sashy Waltz, Alaina Platela, Sidi Larbi Cherkaouiho či Lloyda Newsona.


Film Pina je poctou německé choreografce Pině Bausch, která od roku 1973 stála v čele souboru Tanztheater Wuppertall. Za více než třicet let práce s tanečníky, z nichž někteří působí v souboru od jeho založení, nastudovala Pina Bausch desítky choreografií, které ovlivnily vývoj tance a divadla poslední třetiny 20. století.


Film měl být původně společným projektem Wenderse a Bauschové – pojilo je přátelství, stejná generační zkušenost a samozřejmě vzájemný respekt k tvorbě druhého. Film dlouho odkládali, neboť Wenders hledal způsob jak mimořádnou jevištní a choreografickou práci Bauchové uchopit, aby na plátně neztratila na své působivosti. Nápad natočit film v technologii 3D přišel bohužel pozdě, po několika úvodních záběrech Pina Bausch v červnu 2009 umírá, takže film vznikl bez její osobní přítomnosti.
V práci pokračovali sami tanečníci, kteří v něm formulují svoje vzpomínky na spolupráci s Pinou i svoje osobní vyznání. Ve filmu jsou prostorovou technologií zachyceny choreografie Café Müller, Svěcení jara, Vallmod, Kontakthof. 3D technologie nabízí strhující pohled do jiné, intimní dimenze – do světa tance a divadla, tak jako by divák stál přímo uprostřed taneční akce. Tanec snímaný v exteriérech zase přináší intenzivní vizuální zážitek, proměňuje běžnou realitu na místo překvapení a emocí.


Festival tanečních filmů a workshop Tanec a kamera 2011 pořádá občanské sdružení Artn ve spolupráci s kinem Světozor, Goethe-Institutem v Praze, British Councilem v Praze, Velvyslanectvím Nizozemského království v Praze, FAMU, časopisem Taneční zóna, Taneční sekcí Institutu umění, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Raiffeisen Leasing Real Estate, Česko-německého fondu budoucnosti a dalších.

Podívejte se na trailer k filmu Pina:

Foto: Hollywood Classic Entertainment/35MM