Alois Nebel jde do kin!

Filmový komiks o životě, který se občas ztrácí v mlze, a my nevíme, kudy jít. V hlavní roli Miroslav Krobot. Režie Tomáš Luňák. Snímek společnosti Negativ v koprodukci České televize v kinech od 29. září 2011.


Základ scénáře filmu tvoří trilogie Alois Nebel (2006) spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99. Autoři se nechali v tomto prvním komiksovém románu moderní české historie inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, typických pro Jesenicko. Příběh začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Tichého samotáře, padesátníka, který je svým způsobem stále dítě, čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe, oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou. Výhybkář Wachek společně se svým otcem kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý, který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci. Na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu. Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.


Tvůrci filmu zvolili technologii rotoskopie. Vybrali si ji proto, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav i předmětů. Film byl nejdřív natočen jako hraný film, a poté přišla na řadu rotoskopie, na které se podílelo k padesáti animátorů/rotoskoperů, výtvarníků a supervizorů. Výsledný obraz je maximálně shodný s charakteristickou mimikou a gesty herců, přitom nepůsobí sériově a má autentičtější atmosféru. Výchozí design komiksové předlohy Alois Nebel zůstal díky rotoskopii zachován a zároveň byl obohacen o jemné nuance živého herectví.
K představiteli hlavní role režisér filmu Tomáš Luňák poznamenává: „Miroslav Krobot dostal scénář k přečtení dřív. To, že souhlasil, mělo výrazný vliv na podobu jak scénáře, tak filmu. S jeho přispěním se postupně měnila postava Aloise Nebela od hrabalovského baliče papíru Haňti z Příliš hlučné samoty spíše směrem k trpělivému pozorovateli.“


Ve filmu hrají: Miroslav Krobot, Marie Ludvíková, Karel Roden, Leoš Noha, Alois Švehlík, David Švehlík, Tereza Voříšková, Ondřej Malý a další. Scénář: Jaroslav Rudiš, Jaromír 99. Výtvarník: Jaromír 99. Kamera: Jan Baset Střítežský. Hudba: Petr Kružík, Ondřej Ježek. Architekt: Henrich Boraros. Kostýmy: Katarína Hollá. Střih: Petr Říha. Zvuk: Viktor Ekrt, Ondřej Ježek. Hlavní animátorka: Pavla Dudová.

Foto: Česká televize