Categories: Divadlo

VÍTR v Divadle Antonína Dvořáka

Novou výstavu v Galerii současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka připravil umělec Vladimír Merta. Cyklus obrazů, který se v Ostravě představí poprvé, pojmenoval VÍTR.


Vladimír Merta, rodák z Frýdku-Místku, studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde žije a pracuje. Ale také působil dlouhá léta jako vedoucí ateliéru Environment na fakultě výtvarných umění v Brně. Dnes vyučuje v ateliéru Nová média na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Tvorba Vladimíra Merty je velmi rozmanitá a stále překvapuje novými tématy a způsoby jejich ztvárnění. Patří ke generaci, která v druhé polovině osmdesátých. let minulého století razantně vstoupila na českou výtvarnou scénu s uměleckým názorem, který se zcela lišil od oficiálně prosazované linie, ale také od modernistických tendencí vycházejících z šedesátých let minulého století včetně konceptuálního umění, které mělo v té době ráz především osobních zkoumání situací »tady« a »teď«, analýz uměleckých médií, jazykových konstelací nebo nejrůznějších prostorových demonstrací. „Jakkoli je pro tvorbu Vladimíra Merty charakteristické postmoderní střídání médií či absence jednotného autorského rukopisu, můžeme od počátku jeho práce, tedy od konce sedmdesátých let minulého století, pozorovat určitou jednu linii táhnoucí se až k současnosti. Jsou to drobné intervence v přírodě, jako např. akce, činnosti, instalace nebo objektivní vizuální záznamy přírodních dějů,“ uvádí kurátor výstavy Martin Klimeš.


Výstava v Galerii současné malby představí Mertovy obrazy z cyklu »Malby větrem«, které vznikaly působením proudu vzduchu na zavěšený štětec nad plátnem. Malba se pak uskutečňovala sama od sebe bez apriorních kompozičních a estetických představ. „Esencí takto pojaté tvorby je nepředvídatelnost, náhoda, autentičnost a objektivnost. Je v přímém protikladu k romantickým tvůrčím přístupům zdůrazňujícím (sebe)prožívání, emoce a vypjatý individualismus. Představený cyklus obrazů s názvem Vítr je v Ostravě prezentován poprvé a navazuje na souvislosti s tradicí, kterou v regionu představuje dílo Karla Adamuse či Jiřího Šiguta,“ dodává Klimeš.


Vernisáž k výstavě s názvem VÍTR se uskuteční v pondělí 13. března 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Výstava bude otevřena vždy hodinu před představením až do 11. května 2017.

Foto: Divadlo Antonína Dvořáka

Denisa Dvořáková

Recent Posts

Knižní bestseller Má dcera Iveta o Bartošové je opět v prodeji

Iveta Bartošová byla fenomén. Její životní příběh by vydal na pořádně tlustý román, který by…

3 týdny ago

Gerhard Klügl – Aura chirurgie

Zážitky z terapií, úvahy autora, jeho vlastní cesta, souvislosti a práce, kterou s chirurgickými nástroji vykonává v auře…

1 měsícem ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí

Velmi mnoho karet je ve stylu odnímání toho, co nám již neslouží, o zpracovávání strachu…

1 měsícem ago

Album Ve jménu lásky Ivety Bartošové po čtvrt století opět v prodeji

Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Získala…

1 měsícem ago

Vít Vencl – Pohřbeni zaživa

„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla…

1 měsícem ago

Po Extraktorech míří k zahraničním divákům také Zlatá labuť

Výpravný romantický seriál odehrávající se na pozadí událostí roku 1939 se dostal do portfolia významného…

2 měsíci ago