Vánoční festival pro malé i velké v divadlech ABC a Rokoko

Městská divadla pražská připravují na sobotu 8. prosince 2. ročník Vánočního festivalu, který je určen nejen rodinám s dětmi, ale všem, kteří se chtějí naladit na vánoční atmosféru. Festival nabídne divákům čtyři představení s vánoční tematikou a bohatý doprovodný program. Pozvání přijali Divadlo Drak z Hradce Králové, Divadlo loutek Ostrava a Divadlo Lampion z Kladna. Přehlídku zakončí inscenace České Vánoce Městských divadel pražských. Akce bude probíhat od 12.30 hodin v divadlech ABC a Rokoko. V souvislosti s Vánočním festivalem bude ve foyer Divadla ABC otevřena také výstava současné české dětské ilustrace, a to v rámci spolupráce s Muzeem hl. m. Prahy.


Festival zahájí ve 13 hodin v Divadle Rokoko představení Děvčátko se sirkami, následovat bude v Divadle ABC vánoční lidová hra Půjdem spolu do Betléma, v Divadle Rokoko pohádka Anetka a Vánoce. Poslední představení České Vánoce odehraje soubor Městských divadel pražských od 19 hodin v Divadle ABC. Pokud si návštěvníci zakoupí vstupenku na představení do Divadla Rokoko, opravňuje je i k návštěvě doprovodného programu v Divadle ABC a naopak.
Ve foyer divadel ABC a Rokoko bude během Vánočního festivalu probíhat pestrý doprovodný program, děti se mohou těšit na andělskou besídku, poštu pro Ježíška nebo si budou moci vyrobit vánoční dekorace, najdete zde také tradiční vánoční trh. Rodičům budou k dispozici stánky neziskových organizací, které nabízejí nejrůznější výrobky nejen z chráněných dílen, nebo se zájemci mohou seznámit s pražskými zvířecími útulky a případně přispět na chod samotného útulku nebo na konkrétního pejska či kočičku.
V horním foyer Divadla ABC bude k vidění aktuální tvorba několika českých ilustrátorů. Expozice ilustrací a dětských knih je součástí výstavního projektu Muzea hlavního města Prahy s názvem 11 světů / Současná česká ilustrace pro děti. Seznámíte se například s pracemi Jiřího Franty, Renáty Fučíkové, Venduly Chalánkové, Petra Nikla či Vhrsti. Výstava potrvá do začátku února 2013.

Program festivalu
13:00 – Divadlo Rokoko Děvčátko se sirkami (Divadlo Drak Hradec Králové)
Inscenace Matiji Solceho poněkud jinou optikou nahlíží na mrazivý příběh Hanse Christiana Andersena. Líčí příběh o síle lidské imaginace, představivosti a fantazie, která má moc měnit náš okolní svět k lepšímu. Toto hravé a nápadité představení k tomu využívá různých inscenačních principů: loutek, předmětů, výtvarných jevištních obrazů, ale i živé hudby a zpěvu, ale především kontaktu »živého herce« s »živým publikem«. To vše s minimem slov.
Hrají: P. Cicáková, L. Smadiš, F. Huml, R. Vávra, M. Žďárský, Scénář: M. Solce, P. Hašek, Výprava: L. Škandíková, Hudba: M. Solce, Dramaturgie: P. Hašek
Režie: Matija Solce
Vhodné pro děti od 3 let. Délka představení 50 minut.

14:15 – Divadlo ABC Půjdem spolu do Betléma (Divadlo loutek Ostrava)
Vánoční lidová hra o narození Krista Pána, vtipně a zpěvně zpracovaná podle starých lidových her z Valašska. Její úspěch u dětí i dospělých dokládá již více než 700 odehraných repríz od roku 1990.
Autor: J. Bařinka, Scéna a loutky: M. Duša j. h., Kostýmy: J. Saboová j. h., Hudba: P. Helebrand, Dramaturgie: H. Motýlová
Režie: Petr Nosálek
Vhodné pro děti od 3 let i dospělé publikum. Délka představení 70 minut.

17:00 – Divadlo Rokoko Anetka a Vánoce (Divadlo Lampion Kladno)
Doba adventu a Vánoc má své známé i méně připomínané hrdiny (od sv. Ondřeje, Barbory, Mikuláše, Lucie přes postavy z Betléma až po Ježíška, Josefa a Marii). Holčička Anetka se s nimi seznámí díky svému putování za jesličkami a kouzelné kuličce, která jí dokáže ukázat mnohem víc, než jsme schopni běžně vidět.
Hrají: J. Hubert, Z. Morávková, M. Lážnovská, W. Ritterová, T. Zemanová, V. Rašilov, M. Dusbaba, D. Mráz, K. Matějová, J. Svoboda, F. Čachotský. Dramaturgie: Z. Vojtíšková, Scénografie: A. Pátá
Režie a choreografie: Martin Pacek

19:00 – Divadlo ABC České Vánoce (Městská divadla pražská)
České Vánoce nejsou vánoční hrou v klasickém slova smyslu, ale velmi svéráznou adaptací starého známého příběhu, která je inspirována lidovým barokním divadlem, Ladovskými jesličkami a také dnešní většinově ateistickou společností, která Vánoce již dávno nevnímá jen jako svátky slavící Boží narození.
Hrají: H. Bor, V. Fridrich, D. Batulková/E. Nádaždyová, Z. Velen, V. Janků, J. Slánský, K. Lojdová, S. Milková, L. Pernetová, L. Zbranková, L. Jurek, M. Písařík a J. Hána. Dramaturgie: J. Janků, Výprava: M. Rašková, Hudba: T. Kořének a D. Renč
Režie: Petr Svojtka
Délka představení 80 minut.

Cena vstupného na jedno představení do 1. cenové skupiny 200 Kč, do 2. cenové skupiny 150 Kč a do 3. cenové skupiny 90 Kč. Na Vánoční festival je také možné využít rodinnou vstupenku (k nákupu dvou vstupenek za plnou cenu jdou dvě děti do 15 let zdarma).

Foto: Městská divadla pražská