Shakespearovské slavnosti nabídnou v červenci komedie

Po krvavém Richardovi III. budou patřit Letní shakespearovské slavnosti opět komediím. Od 18. července se na pražský program vrací Zkrocení zlé ženy s Romanem Zachem a Tatianou Vilhelmovou, kterou v roli Kateřiny alternuje Jana Stryková. Hru o ženském i mužském zkrocení uvádí festival na otevřené scéně Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13. Pražskou premiéru bude mít 23. července na Pražském hradě nová komedie Marná lásky snaha v nastudování ostravských herců. A brněnský Špilberk přivítá 20. a 21. července další novinku, milostnou komedii Dvaja páni z Verony s Lukášem Vaculíkem a Zuzanou Norisovou. Osvědčený festivalový hit Veselé paničky windsorské se odehraje v Plzni. Zábavná hra o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou tu bude k vidění 24. a 25. července. Vstupenky na všechny tituly nabízí Ticketportal, poslední část lístků jde právě do prodeje.


„Nejnabitější jsou momentálně plzeňské Paničky, poslední místa lze sehnat také na tři pražská představení komedie Marná lásky snaha. Loni vyprodané Zkrocení zlé ženy bude mít letos jen v Praze třiadvacet repríz, takže je tu zatím ještě dostupné,“ potvrdila mluvčí festivalu Magdalena Bičíková. Vstupenky jsou stále k mání také na novou slovensko-českou hru Dvaja páni z Verony. Půvabná milostná komedie v režii Petera Mankoveckého s Lukášem Vaculíkem v roli Vévody, Zuzanou Norisovou v úloze Júlie a Ondrejem Kovaľem jako Valentínem zahajuje od 20. července festival v Brně.
Mluvčí také upozornila, že původně plánované hostování slovenského představení Richard III. od 27. do 29. července na Pražském hradě bylo z technických důvodů zrušeno. Vstupenky mohou diváci vracet v síti Ticketportal.

 

Zkrocení s Vilhelmovou i Strykovou
Zkrocení zlé ženy uvádí festival už druhou sezonu. Rozverné představení v režii Daniela Špinara se loni bleskurychle vyprodalo a i letos patří k nejžádanějším titulům. „Kateřina je pro mě ženou svobody a nespoutanosti,“ říká o své postavě Tatiana Vilhelmová a podobně vidí hubatou Kateřinu i alternující Jana Stryková. „Kateřina touží po tom, aby si jí někdo všiml, ale odmítá se přizpůsobit a chovat se podle očekávání jako něžná květinka – chce, aby ji milovali takovou, jaká je,“ říká Stryková.
Petruchia hraje opět Roman Zach, jako obletovanou Bianku uvidíme letos Terezu Vilišovou. Biančina nápadníka Lucencia znovu ztvární Vojtěch Dyk v alternaci s Matoušem Rumlem. Dále hrají David Novotný, Vladimír Marek, Oldřich Vízner, Pavel Kikinčuk, Jiří Černý, Michal Kern, Petr Vančura ad. Komedie je na programu od 18. do 22. července na scéně Hudební a taneční fakulty AMU. Tam se vrátí ještě od 6. do 18. srpna a naposledy ji  uvidíme od 20. do 25. srpna na Pražském hradě.

Marná láska s Rudou z Ostravy
Novinkou letošního programu je komedie Marná lásky snaha režiséra Ondreje Spišáka. Premiéru bude mít v Ostravě, kde se hraje od 18. do 21. července, poté se od 23. do 25. července představí divákům v Praze a od 26. do 27. července i publiku v Brně. „Marná lásky snaha je bláznivá komedie, která si střílí z lidské domýšlivosti a zároveň přesně popisuje směšné lidské chování ve věcech lásky,“ říká režisér Spišák. V dravé i hravé hře připomínající nejlepší komické Mozartovy opery se diváci mohou těšit zejména na energické výkony výborných ostravských herců a také na živě hranou hudbu v podání mladé polské violoncellistky Ashii Grzesik, která úspěšně působí i ve Spojených státech.
Princeznu francouzskou hraje Kateřina Janečková známá ze seriálu Ošklivka Katka, Kateřinu ztělesní Tereza Dočkalová, čerstvá držitelka Thálie pro herecký talent do 33 let. V roli Kotrby, mladíka z vesnice se objeví Michal Kavalčík populární jako Ruda z Ostravy. „Kotrba je vychytrálek, obratný veksláček, který vždycky ví, s kým se spolčit, aby se mu vedlo dobře,“ říká Michal Kavalčík, který je rád, že se publiku ukáže i jinak než jen jako prostoduchý Ruda. Dále hrají Albert Čuba, Vladimír Polák, Jiří Sedláček, Zbygniew Kalina, Michal Sedláček, Lada Bělašková, Vladimír Čapka, Jan Fišar a další.

Foto: www.shakespeare.cz / Radovan Šťastný, Peter Frolo, Viktor Kronbauer