Ostravská divadla – Jdeme za vámi už počtvrté!

V neděli 2. září v 17 hodin se Masarykovo náměstí stane velkým divadelním jevištěm díky slavnostnímu zahájení nové sezóny. Ostravští divadelníci přijdou v souladu s tradicí za diváky do centra Ostravy, aby jim předvedli ukázky z repertoáru Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek.


Těší se i ředitel NDM Jiří Nekvasil: „Společné zahájení sezóny všech ostravských profesionálních divadel na Masarykově náměstí se koná v této podobě už počtvrté: tradice byla započata v roce 2009 během oslav 90. výročí založení Národního divadla moravskoslezského. Od té doby divadla a jejich lidé přicházejí na jedno odpoledne a večer do centra města, aby řekla: Jsme tady pro Vás nedaleko odsud s bohatou nabídkou. Zatím pokaždé se toto příjemné divadelní  oživení centra města setkalo s velkým diváckým zájmem a věřím, že tomu tak bude i letos. Po programových vstupech jednotlivých divadel jsme – povzbuzeni loňským mimořádným úspěchem – jako vyvrcholení celého večera zvolili balet: opět se bude tančit ve fontánách a diváci tak naposledy dostanou možnost vidět speciální a inovovanou verzi  pozoruhodného baletního představení Zázrak v tichu.“


Program bude sestávat ze dvou částí: v té první od 17 hodin se diváci můžou těšit na pestrý mix ukázek z nejúspěšnějších inscenací všech čtyř divadel včetně největších hitů z operety Polská krev za doprovodu celého orchestru souboru opereta/muzikál NDM. Jednu z posledních příležitostí vidět alespoň část inscenace baletu NDM Zázrak v tichu budou mít diváci v druhé části programu s názvem Tanec mezi fontánami. Ten doplní přednesem veršů Jan Fišar, který v dubnu letošního roku získal vůbec nejvyšší ocenění za přednes poezie a prózy v České republice, Křišťálovou růži.


Už od 16 hodin bude na Masarykově náměstí otevřen propagační stánek s užitečnými informacemi pro diváky a možností zakoupení společného předplatného ABEND, předplatného NDM a vstupenek NDM na šest měsíců dopředu. V samotném závěru programu pozvednou číše se šampaňským ředitelé ostravských divadel a šéfové jednotlivých souborů, aby slavnostně pokřtili novou sezónu 2012/2013. Čtvrtý ročník úspěšného open-air happeningu se bude konat za každého počasí, moderují herci NDM Jiří Sedláček a Vladimír Polák.

Program akce:
17.00 Slavnostní zahájení

Komorní scéna Aréna
Ukázky z inscenací Brenpartija, Blecha, Chlív/Paternoster

Divadlo Petra Bezruče
Ukázky a písničky z inscenací Pestré vrstvy, Figarova svatba a Zkrocení zlé ženy

Divadlo loutek Ostrava
Ukázka z inscenace Láska s červeným nosem

Činohra Národního divadla moravskoslezského
Ukázky z inscenací Balada pro banditu, Pygmalion a DONAHA! (Hole dupy)

Opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského
Ukázky z inscenací Divotvorný hrnec a Polská krev

P ř e s t á v k a 1 9 . 3 0 – 2 0 . 3 0 h o d i n

20.30 hodin Balet Národního divadla moravskoslezského
Franz Liszt, Richard Wagner, Gustav Mahler: Zázrak v tichu
Umělecký přednes Jan Fišar

21.45 hodin Křest sezóny 2012/2013

Akce Jdeme za vámi! se koná v neděli 2. září 2012 na Masarykově náměstí od 17 do 22 hodin. Hlavním pořadatelem je Národní divadlo moravskoslezské s podporou statutárního města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Programování fontán pro tento večer se ujala firma Lentus agilis, spol. s r. o.
Společné předplatné ostravských divadel Abend 2012/2013 má dvě řady: Klasická řada zahrnuje 7 inscenací (2 NDM, 2 DPB, 2 KSA, 1 DLO)


Komediální řada zahrnuje 4 inscenace (2 NDM, 1 DPB, 1 KSA)
S myšlenkou společného předplatného ostravských divadel Abend přišel před pěti lety Tomáš Suchánek, manažer Divadla Petra Bezruče. „Každé divadlo má obvykle toho »svého« diváka. Nás napadlo vás, naše diváky, trochu promíchat a navzájem seznámit s nabídkou »těch dalších« divadel,“ říká autor tohoto projektu. Tenkrát to byl krok do neznáma – zájem ze strany diváků byl ale tak velký, že všechna divadla ujistil o správnosti tohoto počínání. Předplatitelé tak každoročně mohou zhlédnout inscenace všech divadel, které by si rozhodně neměli nechat ujít. Příjem přihlášek k předplatnému začíná 2. září na Masarykově náměstí v 16 hodin. Prodej předplatného zajišťuje Národní divadlo moravskoslezské v předprodeji NDM.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské