Oidipús vladař s Jiřím Langmajerem slaví autogramiádou

V Divadle pod Palmovkou proběhne 23. listopadu 2012 již 110.repríza úspěšné inscenace Oidipús vladař s Jiřím Langmajerem a Zuzanou Slavíkovou v hlavních rolích. Při této příležitosti se uskuteční i autogramiáda s oběma herci.


Sofoklova hra právem náleží mezi největší světová divadelní dramata. Je silným příběhem o velikosti a pádu člověka. Je pozoruhodnou hrou o muži, který byl lovcem i lovenou zvěří, soudcem i zločincem, manželem i dítětem, zachráncem i příčinou zkázy. V Divadle pod Palmovkou měla tato inscenace v hlavní roli s Jiřím Langmajerem premiéru 29. května 2002. Nyní se 23. listopadu dočká již 110. reprízy. Při této příležitosti se uskuteční také autogramiáda s herci Jiřím Langmajerem a Zuzanou Slavíkovou.
Oidipús režisérky Lucie Bělohradské začíná dnes a končí v antice. Je to Oidipús současný a mýtický zároveň. Věčný v rozporuplnosti a nevyzpytatelnosti lidského života a osudu. Tehdy i dnes.

Synopse:
Mor vylidňuje Théby. Zoufalé město hledá záchranu u svého vládce Oidipa, který město už jednou zachránil. Oidipús žádá o radu delfskou věštkyni.Ta odpoví, že mor neskončí, dokud nebude nalezen a potrestán vrah předchozího vládce Laia. Oidipús ve snaze zachránit Théby, se sám ujme pátrání a vynese nemilosrdnou kletbu nad pachatelem. Postupné odhalování zločinu, ale odkrývá stále víc i jeho vlastní minulost. Z Oidipa státníka se stává člověk posedlý touhou rozluštit hádanka svého života, aby nakonec dospěl k poznání, že hledaným vrahem, odpovědným za mor v Thébách je on sám. Když uvidí, že je tím, koho hledal, oslepí se. Nápis nad vchodem delfské věštírny zní: »Poznej sebe sama«. Sofoklův Oidipús vladař je příběh o velikosti a pádu člověka. O muži, který byl lovcem i lovenou zvěří, soudcem i zločincem, manželem i dítětem, zachráncem i příčinou zkázy.

Režie: Lucie Bělohradská.
Hrají: Jiří Langmajer j.h., Zuzana Slavíková, Ivan Jiřík, Jan Teplý j.h., Miloš Kopečný, Jitka Sedláčková / Kateřina Macháčková, Karel Hlušička, Marcela Nohýnková.

Foto: Divadlo pod Palmovkou / Viktor Kronbauer