Návštěva císaře a Sissi v Ostravě – akce k výročí 750 let pro rodiny s dětmi

Statutární město Ostrava slaví mimořádné výročí 750 let od první písemné zmínky a Národní divadlo moravskoslezské (NDM) se do těchto oslav hodlá připojit mimořádnou kulturní akcí nazvanou Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi!!! Prožijte s činohrou NDM odpoledne 3. června a užijte si dosyta historie na vlastní kůži s celou rodinou!

5

Je všeobecně známo, že rakousko-uherský císař František Josef I. navštívil za svého života Ostravu, a to dokonce dvakrát. Poprvé – pouze nakrátko – 20. října 1880 a podruhé 28. června 1906. Tato druhá návštěva již proběhla s veškerou možnou pompou a zapsala se do dějin Ostravy také díky dochované fotodokumentaci. „Naším cílem však není tuto návštěvu historicky věrně rekonstruovat, nýbrž se jí nechat inspirovat a nabídnout Ostravanům možnost přenést se na jedno odpoledne do časů habsburské monarchie a pokusit se proměnit současnou Ostravu v Ostravu přelomu 19. a 20. století, Ostravu císařovny Sissi, která naše město sice nikdy nenavštívila, ale svou stopu v něm zanechala dodnes,“ uvádí dramaturgyně činohry Sylvie Rubenová.

4

Stačí se zastavit v Husově sadu, kde dodnes stojí kaplička sv. Alžběty, kterou nechali vystavět občané Ostravy na památku zavražděné a všemi milované císařovny. Císař s císařovnou však v Ostravě (alespoň v dobách minulých) zanechali vícero odkazů. „Ulice vedoucí podél Husova sadu, dnes nesoucí název Českobratrská, se dříve nazývala Alžbětina, Jiráskovo náměstí (zvané též Kuří rynek) neslo název Kaiser Franz Josef Platz a Komenského sady byly až do roku 1919 nazývány sadem císaře Františka Josefa,“ pokračuje dramaturgyně.

Akce

Ostravané si budou moci užít atmosféru a ducha časů dávno minulých a společně s činohrou NDM se vydat na návštěvu některých míst, která tehdy navštívil František Josef I. – (ale nejen těch), tentokrát totiž navštíví Ostravu i císařovna Sissi, která tady tenkrát nebyla… Hlavní inspirací pro tuto historickou akci je kromě návštěvy z roku 1906 i divadelní hra Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské), která bude v české premiéře uvedena 8. června v Divadle Jiřího Myrona. S hlavními protagonisty inscenace uměleckého šéfa činohry Petra Gábora se tak setkáte i v sobotu odpoledne v různých koutech centra Ostravy.

Program

Akce začíná 3. června 2017 v 15 hodin na hlavním nádraží, kde společně s Ateliérem pro děti a mládež při NDM přivítáme Františka Josefa I. Díky Dopravnímu podniku Ostrava se pak budou moci Ostravané projet s císařem historickou tramvají, poté následuje oficiální přivítání císaře a jeho doprovodu u katedrály Božského Spasitele za účasti Klubu českých velocipedistů v Hrabové a Operního studia NDM. Následovat bude menší zastavení v Klubu Atlantik, jenž se na jedno odpoledne promění ve vídeňsky laděnou kavárnu z přelomu století a kde také proběhne soutěž o nejlepší vídeňský štrůdl.

3

„Krátce po šestnácté hodině se z kavárny Atlantik vydá průvod s císařem Františkem Josefem I. a jeho doprovodem do Husova sadu. Průvod se zastaví u kaple sv. Alžběty v Husově sadu, pak budeme očekávat příjezd arcivévodkyně Žofie z Jiráskova náměstí v doprovodu Klubu vojenské historie Ostrava a vydáme se směrem k Nové radnici na Prokešovo náměstí,“ doplňuje program manažerka mimořádných projektů NDM Andrea Dortová.

2

Zastavení u Nové radnice proběhne přibližně v 17 hodin. Zde se uskuteční oslavná salva vojáků a slavnostní předání dekretu velocipedistům k výročí založení jejich klubu. „Poslední přesun průvodu bude do Komenského sadů, kde přibližně v 17.30 celá akce vyvrcholí,“ dodává Dortová.

1

Akce Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi se uskuteční 3. června od 15 hodin v centru města.

Akce je realizována v rámci oslav 750. výročí první písemné zmínky o městě Ostrava za finanční podpory statutárního města Ostrava.

 

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Radovan Šťastný, archiv