Národní divadlo moravskoslezské uvede »bibli všech alkoholiků«

Vlak Moskva → Petušky bude jezdit v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona. Divadelní klub v podkroví Divadla Jiřího Myrona se v sobotu 2. dubna v 18.30 hodin promění v poboční scénu Národního divadla moravskoslezského, na níž se bude v divadelní podobě hrát prozaická poéma ruského spisovatele Venedikta Vasiljeviče Jerofejeva Moskva → Petušky.


Divadelní klub se svým vzezřením podobá vagónu a jeho boxy nápadně připomínají vlaková kupé. Pro tvůrce inscenace Tomáše Jirmana, Marka Pivovara a kolektiv se tak stal ideálním útočištěm. Režisér inscenace a představitel ústřední postavy Venečky Tomáš Jirman k tomu dodává: „Na diváky čeká multimediální 4D představení, protože trojrozměrný prostor klubu s živými herci doplní i zážitky vjemové, neb během celé produkce bude mít divák možnost okusit koktejly nevšední jakosti. Může si též opatřit speciální program, jehož obsah o objemu 1dcl je zvláště vydatný a po jehož konzumaci si o jeho autorovi nejspíš pomyslí ‚Ten píše‘.“


Příběh samotný je zcela prostý. Venedikt Jerofejev se probudí brzy ráno po propité noci na schodech neznámého moskevského činžáku a v kocovině vesmírných parametrů se rozhodne, že navštíví svou lásku v Petuškách, městečku, vzdáleném asi sto dvacet kilometrů, tedy pár hodin osobním vlakem. Vyčká do otevření obchodů, nakoupí rozličné předměty nutné k přežití (nebo nepřežití?) oné cesty, naplní jimi kufírek, který stále nosí u sebe, a vyrazí na nádraží. Dojede? Nedojede? Obsah jeho kufírku je cestou v plné permanenci a náhodní spolucestující se také vydatně zásobili, takže řeči se vedou a vodka teče… Přihodí se mnoho bizarních, komických i tragikomických událostí, vyprávěné historky jsou stále neuvěřitelnější a vše spěje k dramatickému vyvrcholení.
Dramatický přepis »Petušek« v pikantním překladu Leoše Suchařípy pořídil dramaturg Marek Pivovar, který nám o textu a jeho autorovi řekl: „Nevím, jak se Venediktu Jerofejevovi podařilo překročit padesátku a netuším, jak se mu podařilo vytvořit poměrně obsáhlé dílo – kromě »Petušek« napsal další romány, poémy, divadelní hry, básně a eseje). Pokud by totiž normální člověk vypil jen polovinu toho, co autobiografický hrdina poémy Moskva → Petušky, umřel by ve třiceti a nenapsal nic – ani tuhle poému.“


Ale Venedikt tak úplně normálním smrtelníkem nebyl. I jeho nejbližší ho označovali za profesionálního alkoholika. Přesto dokázal psát jiskřivě, napohled lehce, zasvěceně, s bravurou a vtipem.
Venedikt Vasiljevič Jerofejev (1938 – 1990) je představitelem moskevského literárního undergroundu. Napsal několik divadelních her – převážně z historie ruské občanské války, románů, esejů a básní. Nevynikal však jenom v psaní. S nemenší bravurou si počínal také při konzumaci rozličných lihovin. Nezdráhal se vypít ani takové tekutiny, jako kolínskou, prostředek proti pocení nohou či dezinfekci proti lezoucímu hmyzu, které používal jako přísady pro namíchání koktejlů, jež co do chuti a pojmenování nemají obdoby. Za všechny uveďme jeden zvlášť delikatesní koktejl, zvaný »Čubčí vnitřnosti«.
Právě o jeho zálibě v alkoholu z valné části pojednává zmíněná autobiografická poéma Moskva → Petušky. Roli Venečky Jerofejeva vytvořil herec-režisér Tomáš Jirman a v nebývalé pospolitosti se alkoholu oddají i Lada Bělašková, Renáta Klemensová, Jan Fišar, Petr Houska a »hrající režisér« Janusz Klimsza. Autorem kostýmů a proměny Divadelního klubu ve vlaková kupé je David Bazika.
Premiéra se koná v sobotu 2. dubna 2011 v 18.30 hodin v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona

Foto: Radovan Šťastný