Lóže v Divadle Antonína Dvořáka nabídnou větší komfort

Židle opustily lóže Divadla Antonína Dvořáka a odjely do Bystřice pod Hostýnem. V místě, kde Michael Thonet položil roku 1861 základní kámen továrny Thonet – nejstarší továrny na výrobu ohýbaného nábytku u nás – probíhala v průběhu měsíce srpna, tak aby bylo vše připraveno na nadcházející divadelní sezónu, rekonstrukce židlí z lóží Divadla Antonína Dvořáka.


„Nejedná se o úpravu všech židlí, ale pouze třetích židlí v lóži, které stojí v druhé řadě. Tyto židle budou zvýšeny o 15 cm a vybaveny opěrkou pro nohy,“ říká ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil a pokračuje dále: „V současné době je tedy v péči designéra Radima Ulmanna celkem 22 židlí. Chceme zvýšit komfort návštěvníků divadla, kteří budou mít z takto upravených židlí daleko lepší výhled na jeviště.“
Designér Radim Ulmann se v posledních letech soustřeďuje na tvorbu nábytku pro divadla a koncertní síně v historických, ale i v současných objektech. Jedná se především o křesla se sklápěcími sedadly a o sedací nábytek do lóží a kuloárů ve shodném stylu. Mezi Ulmannovy realizace patří např. sedadla ve Stavovském divadle, v divadle v Karlových Varech, Pardubicích či Opavě. Náklady na úpravu jedné židle – jedná se o ruční práci – činí cca 3 tisíce korun.


Poprvé si upravené židle budou moci návštěvníci Divadla Antonína Dvořáka prohlédnout v neděli 4. září 2011 v rámci dne otevřených dveří Přijďte k nám!, kdy bude Divadlo Antonína Dvořáka od 10 do 16.30 hodin otevřené »od hlavy až k patě«. Posadit se pak na ně budou moci ještě tentýž den (4. září 2011) od 18.30 hodin na Galavečeru, v rámci kterého se budou podávat výběrové jednohubky právě začínající divadelní sezóny v podání operního, činoherního, baletního a operetního/muzikálového souboru Národního divadla moravskoslezského.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Vojtěch Bartek